"Hotel" dla jaskółek czyli naturalna forma walki z komarami i innymi niechcianymi owadami (ZK/0007)Krzysztof Sowa
projektodawca

Charakter projektu

Zawadzkiego-Klonowica

Kategoria projektu

Ekologia

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Nowy park na os. Zawadzkiego-Klonowica, który powstanie na terenie tzw. "Psiego Pola", między ulicami Marlicza, Romera, Szafera i Zawadzkiego.
Identyfikator działki: 326201_1.2008.26, Województwo: Zachodniopomorskie, Powiat: Szczecin, Gmina: M. Szczecin, Obręb: Pogodno 8, Numer działki: 26.


Cel projektu

Celem projektu jest odbudowa populacji jaskółki oknówki poprzez postawienie wolnostojącego jaskólnika z 42 sztucznymi gniazdami dla jaskółek oknówek. Instalacja ta ma pomóc w odbudowie populacji tego gatunku na osiedlu, a co za tym idzie w sposób naturalny likwidować nielubiane przez ludzi komary, muszki, mszyce i inne owady, którymi jaskółki się żywią.

Szczegółowy opis

Projekt zakłada ustawienie na terenie planowanego obecnie parku w miejscu tzw. "Psiego Pola", słupa na szczycie którego znajdować się będzie kopuła z 42 sztucznymi gniazdami. Całość konstrukcji mierzyć będzie ponad 8 metrów, na co składa się słup stalowy (7 m) oraz korpus (1 m 30 cm) z podwieszonymi gniazdami (42) oraz panelem fotowoltaicznym podłączonym do urządzenia czasowego, imitującego odgłosy jaskółek, tzw. wabik, którego celem jest wabienie jaskółek. Dużą zaletą tej instalacji będzie fakt, że wszelkie nieczystości pozostawiane przez jaskółki, spadać będą na trawnik, a nie zanieczyszczać ludzkie zabudowania.

Podobne instalacje powstały i świetnie sprawdziły się już m.in. w Niemczech (m.in. we Freiburgu), a także na warszawskich Bielanach, gdzie podobny projekt również został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Uzasadnienie projektu

Niegdyś osiedle Zawadzkiego-Klonowica było wielką kolonią jaskółek oknówek, które chętnie gniazdowały na balkonach, oknach i otworach wentylacyjnych bloków. Niestety systematyczne ocieplanie budynków powodowało zakrywanie otworów, w których gniazdowały oraz niszczenie ich gniazd. Obecnie aby zniechęcić jaskółki do zakładania gniazd montowane są też wystające druty. To wszystko spowodowało, że liczne niegdyś kolonia jaskółek praktycznie wyginęła! Budowa wolnostojącego jaskólnika będzie swego rodzaju drobną rekompensatą człowieka za brak możliwości gniazdowania się tych ptaków na balkonach i oknach, jak miało to miejsce kiedyś.

Jaskółki to bardzo pożyteczne ptaki będące pod ochroną, które "zaprzyjaźniły" się z człowiekiem niejednokrotnie budując swoje gniazda na balkonach. Ich obecność wśród ludzi jest bardzo pożądana z uwagi na to, że jaskółki zjadają ogromne ilości komarów, muszek i mszyc, które uprzykrzają życie człowiekowi. Dorosły osobnik dziennie potrafi zjeść nawet 6000 komarów!

Ogólnodostępność projektu

Projekt zakłada ustawienie słupa z jaskólnikiem w ogólnodostępnym parku, który powstanie w miejscu obecnego tzw. "Psiego Pola".

Odbiorcy projektu

Na realizacji projektu skorzystają przede wszystkim wszyscy mieszkańcy Osiedla Zawadzkiego-Klonowica, dla których odbudowa populacji jaskółek oznaczać będzie mniej komarów, muszek i innych dokuczliwych i niepożądanych przez ludzi owadów, którymi żywią się jaskółki. Ustawienie wieży z gniazdami w parku, spowoduje również, że gnieżdżące się tam ptaki nie będą przeszkadzały człowiekowi, gdyż ich odchody spadać będą na trawnik, a nie zabudowania czy inną infrastrukturę.
Ustawienie jaskólnika w parku będzie miało także dodatkowy wymiar edukacyjny dla dzieci z pobliskiej szkoły i przedszkola, które będą mogły podpatrywać gniazdujące się tam ptaki.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Wykonanie korpusu z gniazdami i systemem wabiącym20000 zł
2Słup konstrukcyjny10000 zł
3Fundament5000 zł
4Transport i montaż10000 zł
5Dokumentacja projektowa20000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 65000 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy