Remont zabytkowego autobusu Volvo B10MA będącego niegdyś wizytówką Szczecina (OGM/0012)Damian Damljanović (stmkm@poczta.fm)
projektodawca

Charakter projektu

Ogólnomiejski

Kategoria projektu

Zabytki, Kultura, Sprawy społeczne, Transport, Rekreacja

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Gmina Miasto Szczecin; dodatkowo możliwość wykorzystania odrestaurowanego pojazdu w ramach promocji miasta Szczecin na arenie krajowej


Cel projektu

1. Podtrzymanie pamięci związanej ze szczecińską historią komunikacji miejskiej poprzez remont ostatniego jeżdżącego autobusu Volvo B10MA.
2. Możliwość eksploatacji wyremontowanego pojazdu na liniach turystycznych, liniach okolicznościowych i specjalnych (np. podczas finału regat, dni morza, nocy muzeów itp.).
3. Promowanie miasta na arenie krajowej zgodnie z strategią przyjętą przez Gminę Miasto Szczecin.
4. Popularyzacja zrównoważonego transportu i postaw ekologicznych w aglomeracji.

Szczegółowy opis

Gdy w 2018 roku ostatnie autobusy Volvo kończyły swoją eksploatację, dzięki przychylności Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Dąbie", jako Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej zadbaliśmy o pozostawienie dla potomnych charakterystycznego autobusu przegubowego, stanowiącego trzon komunikacji autobusowej przez ponad 20 lat. W ciągu ostatnich 3 lat, własnymi siłami, udało nam się przywrócić sprawność techniczną pojazdu, dzięki czemu autobus można było zarejestrować jako pojazd zabytkowy. W międzyczasie, we wrześniu 2019 roku, autobus Volvo brał udział w uroczystych trzydniowych obchodach 140-lecia Komunikacji Miejskiej w Szczecinie, wraz ze zlotem zabytkowych autobusów z innych polskich miast. Pomimo sprawności pojazdu, jego strona wizualna pozostawia wiele do życzenia, a jego kompleksowy remont zdecydowanie przekracza możliwości Stowarzyszenia. Odnowienie tego wyjątkowego egzemplarza daje nadzieje, że ta część historii komunikacji miejskiej nie pójdzie w zapomnienie i będzie cieszyć oczy mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin przez wiele dekad. Szczegółowy zakres prac związanych z przedsięwzięciem znajduje się w szacunkowym kosztorysie wykonanym przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Dąbie" (ceny podane w kosztorysie są cenami netto i należy do nich doliczyć 23% VAT).

Uzasadnienie projektu

1. Podtrzymanie tradycji i historii poprzez zachowanie wyjątkowego, przełomowego autobusu w dziejach Szczecina.
2. Zwiększenie liczebności i różnorodności wśród ruchomych zabytków techniki związanych z komunikacją miejską na terenie Szczecina.
3. Wykorzystywanie odrestaurowanego pojazdu podczas ogólnodostępnych imprez okolicznościowych.
4. Uatrakcyjnienie wyjątkowych okazji i jubileuszów związanych z naszym Miastem.
5. Promocja miasta na arenie krajowej podczas wydarzeń i jubileuszów organizowanych w innych miastach.
6. Aktywizacja i wsparcie rozwijających się lokalnych społeczności (np. innych stowarzyszeń i organizacji związanych ze strefą pożytku publicznego).
7. Korzystne warunki realizacji projektu z uwagi na utrzymującą się wciąż dostępność oryginalnych części i podzespołów, niezbędnych do przeprowadzenia remontu w tym momencie.

Ogólnodostępność projektu

Jako stowarzyszenie, działające w Szczecinie od ponad dwóch dekad, zrealizowaliśmy wiele ogólnodostępnych projektów i wydarzeń, związanych pośrednio i bezpośrednio z historią Szczecina. Niniejszy projekt wpisuje się w kontynuację ogólnodostępnych działań w tym zakresie. Projekt jest skierowany zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych pasjonatów, którym zależy na zachowaniu historycznej tkanki miasta, a także służy spajaniu więzi międzypokoleniowych.

Odbiorcy projektu

Z gotowego produktu mogliby korzystać nie tylko mieszkańcy Szczecina zainteresowani komunikacją miejską i jej historią oraz zrównoważonym transportem, ale także turyści odwiedzający stolicę regionu, zarówno krajowi jak i zagraniczni.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Przygotowanie autobusu do remontu36900 zł
2Naprawa i wzmocnienie kratownicy18450 zł
3Prace związane z poszyciem wewnętrznym110700 zł
4Prace związane z poszycie zewnętrznym135300 zł
5Prace związane z remontem łącznika autobusu184500 zł
6Wymiana/regeneracja części mechanicznych159900 zł
7Lakierowanie autobusu24600 zł
8Regeneracja/naprawa/wymiana elementów układu jezdnego i hamulcowego34440 zł
9Regeneracja/naprawa/wymiana elementów układu chłodzenia i ogrzewania7380 zł
10Regeneracja/naprawa/wymiana elementów drzwi pasażerskich18450 zł
11Naprawa układu wydechowego6150 zł
12Regeneracja/naprawa elementów układu kierowniczego i wspomagania5535 zł
13Regeneracja/wymiana elementów układu elektrycznego67650 zł
14Regeneracja/wymiana elementów instalacji pneumatycznej7380 zł
15Montaż elementów wykończenia nadwozia73800 zł
16Montaż zespołu napędowego8610 zł
17Pozostałe koszty (zawarte w szczegółowym kosztorysie w załączniku)36285 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 936030 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy