Bezpieczne przejścia dla pieszych w Dąbiu (DĄ/0002)Marcin Biskupski (marcinbiskupski@gazeta.pl)
projektodawca

Charakter projektu

Dąbie

Kategoria projektu

Infrastruktura

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Lokalizacja inwestycji to określone przejścia dla pieszych na terenie osiedla Dąbie:
1. E. Gierczak / Ustki
2. Żaglowa/ Masztowa
3. Goleniowska/ Pomorska/ Racławicka
4. Goleniowska / Portowa
5. Gryfińska
6. Gryfińska/ Wiosenna
7. Portowa/ Chorwacka
8. Portowa/ Szybowcowa 2 sztuki (tylko lampa doświetlająca)
Wszystkie lokalizacje znajdują się w załącznikach (mapa widok z góry)


Cel projektu

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców osiedla Dabie. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dotyczy przejść dla pieszych, które zostaną wyposażone w lampy LED doświetlające pasy, dzięki czemu osoby przechodzące przez jezdnię będą widoczne w godzinach wieczornych. Podczas wielu rozmów z mieszkańcami wskazują ten problem jako jeden z głównych, który dotyczy Dabia.

Szczegółowy opis

W ramach projektu lokalnego w obszarze Dąbie (wybrane i opisane lokalizacje) planuje się montaż aktywnych lamp LED doświetlających przejścia dla pieszych.
Kwestia bezpieczeństwa mieszkańców ma ogromne znaczenie dla jakości życia na osiedlu. Montaż doświetlaczy będzie kolejnym krokiem po pierwszym etapie budowy dróg i chodników w kierunku zmian na osiedlu. Zgodnie z cennikiem SBO 2022 montaż jedno aktywnego przejścia dla pieszych - światło pulsujące oraz lampy doświetlającej pasy to koszt 55000+16000 = 71000. Planuje się taką kompleksową inwestycja na 8 przejściach dla pieszych, co daje całkowity koszt 568.000 zł oraz montaż na dwóch przejściach samych lamp doświetlających 2 x 16.000 zł = 32.000 zł. Całkowity koszt realizacji projektu to 600.000 zł.

Uzasadnienie projektu

W przeprowadzonym latem 2018 roku badaniu potrzeb mieszkańców osiedla Dąbie oraz podczas ankiet wypełnianych przez mieszkańców podczas ostatnio organizowanego święta dziecka jednym z najczęściej wskazywanych i najważniejszych problemów była poprawa bezpieczeństwa pieszych na wskazanych przejściach dla pieszych. Złożenie niniejszego projektu jest więc odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, uczestników ruchu. Efekty realizacji projektu wpłyną na jakość życia ponad 13 tys. mieszkańców osiedla oraz osób odwiedzających i turystów. Założenia projektu pozwalają na pełną ogólnodostępność jego efektów, służyć bowiem będą wszystkim przyjeżdżającym do Dabia.

Ogólnodostępność projektu

Efekty realizacji projektu wpłyną na jakość życia ponad 13 tys. mieszkańców osiedli oraz osób odwiedzających i turystów. Założenia projektu pozwalają na pełną ogólnodostępność jego efektów, służyć bowiem będą wszystkim przyjeżdżającym do Dąbia.

Odbiorcy projektu

Projekt skierowany jest do wszystkich osób mieszkających na osiedlu Dąbie, a także do wszystkich innych osób odwiedzających i turystów.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1montaż aktywnego przejścia dla pieszych - światło pulsujące440000 zł
2lampa doświetlającej przejście dla pieszych160000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 600000 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy