Rowerowe trasy single track w szczecińskich lasach. (OGPKB/0001)Hubert Szeja (hszeja@gmail.com)
projektodawca

Charakter projektu

Osów, Głębokie-Pilchowo, Krzekowo – Bezrzecze

Kategoria projektu

Sport, Zdrowie, Rekreacja

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Nasz projekt jest pod względem lokalizacji bardzo elastyczny. Może to być praktycznie jakikolwiek las miejski. Biorąc pod uwagę miejsce istniejących już obiektów tego typu, proponujemy Puszczę Wkrzańską. Dokładna lokalizacja, może jeszcze zostać ustalona przez miasto i realizatorów.


Cel projektu

Umożliwienie bardzo licznym szczecińskim rowerzystom górskim bezpiecznego i profesjonalnego uprawiania i rozwijania swojej pasji.

Szczegółowy opis

Teren w Puszczy Wkrzańskiej znakomicie nadaje do tego typu inwestycji ze względu na naturalną pagórkowatość terenu. Można tam wybudować zróżnicowane trasy rowerowe o różnym poziomie trudności. Według naszego projektu trasy miałyby pewien centralny punkt, gdzie zaczynałyby się. Zmierzałyby one do drugiego punktu, gdzie miałyby swoje zakończenie. Jedna lub więcej tras mogłaby być pętlą. Powinny one być zróżnicowane pod względem poziomu trudności i typu trasy. Najlepiej aby było to przynajmniej po jednej z tras:
- flowowej
- naturalnej
- a-line
(- i ewentualnie downhillowej)

Na trasach mogłyby znajdować się różnego rodzaju przeszkody, jak gapy, stoliki, dropy, step up-y i step down-y itp. Powinny być one jednokierunkowe, dobrze oznakowane i odpowiednio przygotowane. Analogiczne trasy w górach cieszą się ogromnym zainteresowaniem, por. trasy w Świeradowie-Zdroju i Siennej.

Projekt powinien zostać zrealizowany przez profesjonalną firmę zajmującą się tego typu przedsięwzięciami po konsultacji z twórcami projektu, jak na przykład: PM Bike Experts lub Super Trail Brothers.

Uzasadnienie projektu

Kolarstwo górskie staje się coraz popularniejszym sportem, który ma duży potencjał. Ukształtowanie terenu w rejonie ulicy Podbórzańskiej idealnie nadaje się do uprawiania kolarstwa górskiego, o czym świadczy, iż pasjonaci tego rodzaju sportu starają się zaadaptować ten teren we własnym zakresie - w ten sposób powstał tzw. Bike Park Warszewo. Obiekt ten cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem zarówno młodzieży, jaki i dorosłych. Należy się spodziewać, iż w miarę mody na zdrowy tryb życia i chęć poznawania nowych rodzajów sportów skutkować będzie dalszym wzrostem zainteresowania tego rodzaju obiektami. Ze względu na zasadniczo nizinne położenie Szczecina, profesjonalnie wykonany obiekt tego rodzaju stałby się niespodziewaną atrakcją naszego miasta i był zdolny do przyciągnięcia amatorów kolarstwa górskiego z okolicznych województw oraz zagranicy.

Ogólnodostępność projektu

Każdy mieszkaniec będzie mógł pojechać na trasy i spróbować swoich sił. Wstęp na trasy będzie ogólnodostępny i darmowy.

Odbiorcy projektu

Mieszkańcy Warszawa i Szczecina, okolic i wszyscy zaitneresowni, którzy uprawiają kolarstwo górskie i tych, którzy chcą spróbować swoich sił w tym sporcie.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Opracowanie dokładnego projektu15000 zł
2Budowa tras350000 zł
3Pozostała infrastuktura10000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 375000 złKomentarze


szymon13331

2021-10-23 18:27:11

Bardzo interesująca inicjatywa