"KWIAT NA KWIATOWEJ" REWITALIZACJA ZANIEDBANEJ KOPUŁY BUNKRA NA UL KWIATOWEJ" (GU/0004)Piotr Komsa (pkomsa@wp.pl)
projektodawca

Charakter projektu

Gumieńce

Kategoria projektu

Infrastruktura

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Kopuła bunkra zlokalizowanego przy ul. Kwiatowej działka 40/8


Cel projektu

Poprawa jakości życia mieszkańców

Szczegółowy opis

Zagospodarowanie zielenią terenu stanowiącego powierzchnię nad podziemnym bunkrem;- obsadzenie powierzchni krzewami ozdobnymi różnych gatunków, tworząc dywan w kształcie kwiatu, zapewniającym maksymalne pokrycie terenu zielenią ozdobną:poszczególne elementy kwiatu tj. płatek i jego środek będzie ograniczony nasadzeniami krzewów z różnych gatunków(podkreślenie kształtu) i wypełnione innymi roślinami kwitnącymi, wieloletnimi,całość kompozycji tworząca wielobarwny element dekoracyjny, stanowiący dominantę w krajobrazie, środek i płatki w formie kolorystycznego zabarwienia nawierzchni,- nasadzenia krzewów mają zapewnić funkcję ozdobną skweru przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem okresu od wiosny do jesieni. W tym celu dobór gatunkowy roślin obejmować będzie porę ich kwitnienia (miesiące wiosenne, letnie, jesienne) oraz barwy i kształt liści i inne walory ozdobne (np. pokrój, owoce itp.); dobór z proponowanych gatunków, tj.: rozplenica japońska, lawenda wąskolistna, szałwia omszona, trzmielina europejska, cis pospolity,jałowiec płożący, berberys thunbergia (z uwzględnieniem istniejących egzemplarzy), róża okrywowa, liliowiec ogrodowy, werbena patagońska itp. – dobór gatunków w odmianach karłowych;- częściowe wykorzystanie istniejących nasadzeń (berberys sp.) do nowej kompozycji z zachowaniem istniejących drzew ozdobnych oraz krzewów jaśminowca;- uzupełnienie kompozycji ozdobnym żwirkiem i obrzeża np. fasadą z palików lub krzewami w odmianach karłowych.

Uzasadnienie projektu

Mimo wielu prób rewitalizacji (inicjatywy lokalne) terenu jest on mocno zaniedbany. Miejsce to po realizacji projektu nie będzie wymagało dużych nakładów finansowych aby teren był zadbany.Projekt "Kwiat na Kwiatowej", jego wybór i realizacja niewątpliwie wpłynie na poprawę estetyki tego fragmentu dzielnicy a co istotne zaproponowane rozwiązania nie wymagają stałej pielęgnacji (odchwaszczanie, koszenie) a tym samym nie będzie generowały istotnych kosztów w kolejnych latach.

Ogólnodostępność projektu

Teren będzie dostępny dla wszystkich przez całą dobę.

Odbiorcy projektu

Wszyscy mieszkańcy dzielnicy oraz oczekujący na tramwaj lub autobus.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
11. materiał do nasadzeń z usługą posadzenia120000 zł
22. koncepcja zagospodarowania terenu i projekt20000 zł
33. pięcioletnia pielęgnacja50000 zł
44. przygotowanie gruntu wraz z wymianą podłożą i prace pielęgnacyjne w istniejącej zieleni70000 zł
55. prace wykończeniowe związane z zabezpieczeniem podłoża i roślin (w tym np. mata, ozdobny grys,obrzeża itp. )40000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 300000 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy