Budowa Pomnika Czesława Niemena w Teatrze Letnim w Szczecinie (PŁ/0006)Andrzej Szpak (andyso@poczta.onet.pl)
projektodawca

Charakter projektu

Pogodno, Łękno

Kategoria projektu

Kultura

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Pomnik ustawiony będzie w obszarze Pogodno-Łękno, działka nr. 3/6, w ciągu Alei Fałata, z tyłu i na górze Amfiteatru im. Heleny Majdaniec, z tyłu widowni zasiadającej w Amfiteatrze.


Cel projektu

Budowa pomnika Czesława Niemena w Szczecinie ma na celu upamiętnienie tego największego w swojej kategorii muzyka. To właśnie w Szczecinie Czesław Niemen rozpoczął swoją niezwykłą drogę muzyczną która doprowadziła do do tego, że w roku 2000 wybrany został największą osobistością muzyczną w Polsce jako wokalista i kompozytor.

Szczegółowy opis

Pomnik Czesława Niemena umiejscowiony byłby w Parku Kasprowicza, na koronie Amfiteatru im. Heleny Majdaniec, tuż za ławkami na Alei Fałata.. Przedstawiałby postać Artysty w jego normalnej wysokości w pozycji stojącej z mikrofonem w dłoni i nieodłącznym kapeluszem na głowie. Wykonany byłby z brązu i osadzony na niewysokim cokole.

Uzasadnienie projektu

Osiągnięcia wokalne i kompozytorskie Czesława Niemena są niezwykłe. Już czwarte pokolenie słucha i podziwia muzykę tego Artysty. Jest chlubą polskiej muzyki wysoko cenionym w kraju i za granicą. Pomimo, że zmarł w roku 2004, jego muzyka z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Miastem w którym rozpoczął swoją karierę muzyczną był właśnie Szczecin. To tutaj nieznany nikomu wokalista wziął udział w I Festiwalu Młodych Talentów zorganizowanym przez Szczecińską Estradę. Był to rok 1962. Czesław Niemen dostał się do "Złotej Dziesiątki". Rok później znała go już cała Polska. To Szczecin był katapultą dla jego kariery. Darzył nasze miasto niezwykłą sympatią, chętnie do niego wracał, w Szczecinie mieszkał też jego brat. Szczecin przyjmował go niezwykle gorąco. Kontynuacją więzi między Artystą, a jego wielbicielami których ma w naszym mieście bardzo dużo, byłby właśnie pomnik ustawiony w miejscu w którym za życia występował. W kilku innych miastach w Polsce powstały pomniki Artysty, w Szczecinie jeszcze nie, a byłby to niezwykły prezent dla wszystkich mieszkańców naszego grodu.

Ogólnodostępność projektu

Umiejscowienie pomnika gwarantuje wszystkim mieszkańcom Szczecina ogólnodostępność. Dotyczy to osób spacerujących w Parku Kasprowicza, przebywających w celach rekreacyjnych, jak też widzów biorących udział w koncertach i imprezach odbywających się w Amfiteatrze.

Odbiorcy projektu

Odbiorcami projektu będą wszyscy mieszkańcy Szczecina.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Projekt budowy pomnika5000 zł
2Przygotowanie i zagospodarowanie terenu5000 zł
3Wykonanie pomnika, transport i osadzenie pomnika135000 zł
4Wykonanie cokołu8000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 153000 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy