"Okno w przeszłość" - instalacje ukazujące dawne zabudowania Szczecina (SMNMMWP/0012)Maciej Mizgalski (lagzim@gmail.com)
projektodawca

Charakter projektu

Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze – Wyspa Pucka

Kategoria projektu

Zabytki, Rekreacja

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

1. Plac Żołnierza Polskiego - aleja kwiatowa dz. nr 13 obr. 1036 (Teatr Miejski)
2. Pl. Orła Białego (Pałac Grumbkowa, kamienica Eisenwarenhandlung Trompetter & Geck) - działka nr 34/5 obr.1037
3. Plac Solidarności (Konzerthouse) - działka nr 8/12 obr.1030
4. Dworcowa 9a (Nowa Synagoga) dz. nr 22/55 obr. 1040
5. Rynek Sienny (Giełda) dz. nr 139/33 obr. 1037
6. Nabrzeże Wieleckie - pod Trasą Zamkową (Kościół św. Katarzyny, dawna ul. Lazurowa) dz. nr 10 obr. 1029
7. zbieg ul. Zygmunta Starego i Starzyńskiego (Kino Urania) - działka nr 8/12 obr. 1030
8. Pl. Torbucki (Sedina (Fontanna Manzla, Sedina) dz. nr 19 obr. 1039
9. Brama Portowa (Amfitryta) - działka 19/2 obr. 1040


Cel projektu

"Okno w przeszłość" to instalacja w przestrzeni miasta, której celem jest ukazanie nieistniejącej już, historycznej zabudowy Szczecina. Instalacja będzie służyć nie tylko mieszkańcom, ale także turystom. W miejscach, w których kiedyś stały piękne, historyczne budynki, staną specjalnie zaprojektowane standy, przez które będzie można zaglądać przez "okno w przeszłość" i zobaczyć historyczną zabudowę miasta w kontekście współczesnej architektury. To rozwiązanie posiada nie tylko walor turystycznej atrakcji - może także pełnić funkcje edukacyjne.

Szczegółowy opis

"Okno w przeszłość" to instalacja w przestrzeni miasta, której celem jest ukazanie nieistniejącej już, historycznej zabudowy Szczecina. Nasze miasto zostało bardzo doświadczone zniszczeniami wojennymi, a wiele pięknych budynków, którymi Szczecin mógł się szczycić, istnieje już tylko i wyłącznie na starych fotografiach. Nie tylko turyści, ale i mieszkańcy Szczecina często nie zdają sobie sprawy, że w miejscu obecnej ulicy czy innego budynku, stały kiedyś piękne budowle - kościoły, teatry i kamienice. W ramach projektu w przestrzeni miasta staną standy, zaprojektowane specjalnie w tym celu przez architektów związanych z Akademią Sztuki w Szczecinie. Każda z tych instalacji będzie miała wbudowane przezroczyste okno, na którym wydrukowana zostanie rycina historycznego budynku - w dokładnej perspektywie i skali, w jakiej ten budynek występował w tkance naszego miasta. Stając w odpowiednio wyznaczonym miejscu odbiorca będzie mógł zobaczyć, jak wyglądał obiekt, w którym stał miejscu, jednocześnie widząc, co znajduje się tam obecnie. Każdy stand będzie mieć także wydrukowany opis historycznego budynku w co najmniej trzech językach - polskim, angielskim i niemieckim. Możliwe jest także nadrukowanie kodu QR z dostępem do tłumaczeń w większej ilości języków obcych. Standy mogą mieć także swoje własne oświetlenie (led), dzięki czemu mogą służyć także w nocy.
Dokumentacja projektowa oraz sam projekt standu zostanie opracowany przez szczecińskich artystów - twórców związanych z Akademią Sztuki w Szczecinie. Także artyści związani ze szczecińską uczelnią wykonają na podstawie starych zdjęć ryciny obiektów w skali i perspektywie. W wyborze lokalizacji pomogli także naukowcy i historycy związani z Akademią Sztuki w Szczecinie i Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Uzasadnienie projektu

Wielu mieszkańców Szczecina żywo interesuje się jego historią, widać to na licznych forach internetowych, gdzie trwa wymiana zdjęć historycznych. Panuje tam wręcz moda na publikację zdjęcia historycznego w zestawieniu ze zdjęciem współczesnej lokalizacji. Projekt "Okno w przeszłość" pozwoli ukazać mieszkańcom miasta, zarówno młodszym, jak i starszym jego piękną historię z sposób "żywy" i interaktywny. Bogata historia naszego miasta warta jest podkreślenia, upamiętnienia i przekazania nowym pokoleniom w sposób ciekawy, ale jednocześnie - zachęcający do interakcji. Ponadto standy mogą stać się ciekawą atrakcją nie tylko dla turystów, ale wszystkich mieszkańców miasta - mają szansę stać się kolejnymi, charakterystycznym dla Szczecina obiektami, z którymi będzie się chciało zrobić zdjęcie, a jednocześnie - nauczyć się nawet bezwiednie czegoś o bogatej historii naszego miasta.
Miasto Szczecin jest też miastem z dużym potencjałem turystycznym. Warto turystom pokazać, jak wyglądało to miasto wcześniej nie tylko za pomocą książek i publikacji, a właśnie w sposób bardziej interaktywny, wpisując historię we współczesny kontekst miasta.

Ogólnodostępność projektu

"Okna w przeszłość" będą stały w ogólnodostępnych miejscach, mieszkańcy i turyści będą mogli z nich korzystać bez żadnych ograniczeń.

Odbiorcy projektu

Wszyscy mieszkańcy Szczecina, turyści z Polski i zza granicy.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Projekt standów, opracowanie „matryc” przedstawiających nieistniejące obiekty architektoniczne oraz opracowanie dokumentacji technicznej (projekt wykonawczy)10000 zł
2Wykonanie standów na podstawie dokumentacji technicznej oraz opracowanych wytycznych50000 zł
3Projektant graficzny (opracowanie identyfikacji wizualnej projektu oraz opracowanie informacji do standów)5000 zł
4Opracowanie tekstów, informacji o obiektach, tłumaczenia3000 zł
5Inżynier - konstruktor, elektryk (opracowanie oświetlenia, fundamentów)3000 zł
6Prace montażowe20000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 91000 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy