Bezpłatne stacje parkowania i ładowania hulajnóg i rowerów elektrycznych (OGM/0017)Michał Wilkocki (m.wilkocki@gumience.org.pl)
projektodawca

Charakter projektu

Ogólnomiejski

Kategoria projektu

Ekologia, Transport, Infrastruktura

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Stacje będą znajdowały się na całym obszarze Szczecina, zarówno w centrum, jak i przy ścieżkach rowerowych dla rowerów elektrycznych: Głębokie-Pilchowo (wejście na teren kąpieliska), Parking przy alei Bohaterów Warszawy, ul. Gdańska (przy wejściu na wiadukt, naprzeciw "Port Górniczy 42"), ul. Józefa Korzeniowskiego (zejście na ul. Owocową, naprzeciw Zawiszy Czarnego 1C), Bulwar Piastowski (przy Alei Żeglarzy), Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jeziorko Słoneczne, Rubinowy Staw (obok placu zabaw)


Cel projektu

Projekt polega na instalacji 10 kompletów stacji ładowania urządzeń małej elektromobilności (hulajnóg, rowerów elektrycznych) w przestrzeni publicznej, które zoptymalizują koszty ładowania tych urządzeń oraz zmniejszą chaos i nieporządek panujący w przestrzeni publicznej.
Celem projektu jest stworzenie stref parkowania urządzeń mobilnych gwarantując użytkownikom korzystanie z zawsze naładowanych urządzeń oraz pomoc w uporządkowaniu „zaśmieconych” chodników.

Szczegółowy opis

Szybko rozwijający się trend elektromobilności - nie tylko w samochodach, ale również w małej elektromobilności - generuje potrzebę dostępu do energii w miejscach publicznych. Miasta coraz intensywniej ograniczają obecność samochodów w centrach miast - coraz więcej użytkowników korzysta z małej elektromobilności i porusza się pieszo lub komunikacją miejską.

Projekt obejmuje instalację 10 ośmiosłupowych uniwersalnych stacji do ładowania urządzeń małej elektromobilności (hulajnóg, rowerów elektrycznych) oraz urządzeń przenośnych. Ważnym elementem odpowiedzialnego korzystania w miejskich hulajnóg jest odstawianie ich w miejscach, które nie zakłócają ruchu przechodniów. Zamysłem projektu jest stworzenie "stref parkowania", gdzie użytkownicy będą mogli odstawiać urządzenia do ładowarek i przyczynić się do uporządkowania chaosu na chodnikach. Projekt ma zasięg ogólnomiejski ze względu na charakter związany z zintegrowanym transportem. Aby realizacja przyniosła pożądany efekt, stacje ładowania powinny być rozmieszczone w różnych częściach miasta, aby użytkownicy mogli parkować i ładować hulajnogi i rowery w wyznaczonych punktach.

Tym sposobem komunikacja Szczecina zostanie usprawniona, na drogach zmniejszy się natężenie ruchu, użytkownicy będą mogli bezpiecznie poruszać się po mieście bez stania w korkach czy czekania na przystankach, a chodniki nie będę "zaśmiecane" porzuconymi urządzeniami.

Słupki zapewnią odpowiedni dostęp do usług i infrastruktury – technicznej, społecznej i środowiskowej wpływając na upowszechnianie wzorców w zakresie redukcji emisji CO2, uświadamiając o potrzebie dbałości o środowisko, porządku miejskiego i aktywności.

Uzasadnienie projektu

Wyposażenie poszczególnych przystanków autobusowych oraz miejsc parkowania hulajnóg w stacje ładowania przyczyni się do:
• uporządkowania chaosu urbanistycznego, wynikającego z porzuconych na chodnikach hulajnóg
• cashbacków dla użytkowników w postaci pakietów lojalnościowych
• korzystania z zawsze naładowanych hulajnóg
• możliwości zarządzania operatorami miejskimi
• dodatkowego przychodu dla miasta
• zmniejszenia natężenia ruchu drogowego
• zwiększenia redukcji CO2
• zmniejszenie kosztów instalacji, obsługi oraz energii

Ogólnodostępność projektu

Stacje ładowania są w pełni zasilane energią solarną, przy użyciu paneli fotowoltaicznych, która magazynowana w urządzeniach zapewnia im nieprarwaną wydajność pracy - stację są samowystarczalne i niezależne energetycznie. Dzięki tej technologii projekt jest ogólnodostępny. Umożliwia nieodpłatne korzystanie każdemu użytkownikowi przestrzeni publicznej, niezależnie od pory dnia 24/7.

Odbiorcy projektu

Projekt dedykowany jest dla wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej korzystających z hulajnóg czy rowerów elektrycznych, organów zarządzających oraz operatorów mikro pojazdów. Mieszkańcy i turyści dzięki aplikacji mobilnej pozwalającej zlokalizować stacje, będą również otrzymywali cashback od operatora w postaci systemów lojalnościowych, czy kart miejskich za odparkowywanie urządzeń do ładowarek, dbając przy tym o porządek w miastach. Operatorzy zminimalizują koszty ładowania o kilkadziesiąt procent, jednocześnie analizując podpięte urządzenia, a władze miasta we współpracy z operatorami będą cieszyć się uporządkowaną przestrzenią.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1stacje ładowania hulajnóg500000 zł
2dostawa50000 zł
3montaż50000 zł
4platforma do zarządzania10000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 610000 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy