Zlot zabytkowych autobusów z okazji jubileuszu 95-lecia komunikacji autobusowej w Szczecinie (SMNMMWP/0010)Damian Damljanović (stmkm@poczta.fm)
projektodawca

Charakter projektu

Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze – Wyspa Pucka

Kategoria projektu

Zabytki, Ekologia, Kultura, Transport, Rekreacja

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Na miejsce zlotu proponujemy teren ograniczony ulicami: Wały Chrobrego, Admiralska, Jana z Kolna i Komandorska. W ramach imprezy odbędzie się m.in. przejazd paradny wszystkimi pojazdami zabytkowymi dostępnymi podczas wydarzenia na trasie przejazdu:

Wały Chrobrego - Małopolska - Mazowieckiego - pl. Żołnierza Polskiego - al. Niepodległości - Brama Portowa - Dworcowa - Nowa - Owocowa - 3 Maja - pl. Zawiszy - Korzeniowskiego - pl. Batorego - 3 Maja - Brama Portowa - Wyszyńskiego - Energetyków - Celna - Bulwar Gdański - Bulwar Śląski - Bytomska - Władysława IV - Spichrzowa - Zbożowa - Władysława IV - św. Floriana - Energetyków - Wyszyńskiego - Sołtysia - Farna - Trasa Zamkowa - Nabrzeże Wieleckie - Jana z Kolna - Admiralska - Wawelska – Wały Chrobrego.

Mapka przejazdu znajduje się w formie załącznika do niniejszego projektu. W przypadku remontów ulic bądź innych zmian związanych z organizacją ruchu drogowego dopuszcza się zmiany w trasie przejazdu.


Cel projektu

1. Upamiętnienie rocznicy uruchomienia pierwszej linii autobusowej w Szczecinie.
2. Promocja miasta na terenie kraju poprzez organizację zlotu zabytkowych autobusów, które przyjadą z innych polskich miast. Wydarzenia tego typu przyciągają także turystów z innych miast i są relacjonowane zarówno w mediach lokalnych, jak i ogólnopolskich.
3. Wzrost świadomości dotyczącej zrównoważonego transportu w aglomeracji Szczecińskiej.
4. Podtrzymanie pamięci związanej ze szczecińską historią komunikacji miejskiej przełomu wieków poprzez remont ostatniego jeżdżącego autobusu Volvo B10MA w Szczecinie (i jednego z dwóch w Polsce) w ramach projektu SBO.
5. Integracja społeczna mieszkańców miasta w ramach wydarzenia o charakterze pikniku rodzinnego z elementami kulturalnymi i edukacyjnymi związanymi pośrednio i bezpośrednio z komunikacją miejską.

Szczegółowy opis

95 lat temu, 7 grudnia 1928 roku miała miejsce inauguracja pierwszej linii autobusowej. Była to linia łącząca lotnisko w Dąbiu z obecnymi osiedlami Zdroje i Dąbie. Dla uczczenia tego przełomowego w historii Szczecina wydarzenia proponujemy imprezę o charakterze pikniku/festynu kulturalno-edukacyjnego na terenie Wałów Chrobrego. Główną atrakcją jubileuszu będzie zlot zabytkowych autobusów z różnych zakątków Polski, możliwość ich zwiedzania, a także przejazdy zabytkowymi pojazdami we wskazanym obszarze lokalnym niniejszego projektu.

Ponadto w ramach obchodów proponujemy:
1. Zaproszenie producentów autobusów ze swoimi pojazdami demonstracyjnymi i prototypowymi naszpikowanymi nowoczesną technologią, będącymi przeciwwagą na osi czasu dla pojazdów zabytkowych.
2. Zaproszenie przedstawicieli spółek przewozowych obsługujących połączenia w ramach sieci ZDiTM do organizacji targów pracy, gdzie przewoźnicy będą mieli dogodną możliwość poszukiwania nowych kandydatów do pracy wśród osób potencjalnie zainteresowanych pracą w komunikacji miejskiej.
3. Dzień otwarty zajezdni autobusowych.
4. Wystawy o tematyce edukacyjno-ekologicznej.
5. Konkursy i zajęcia tematyczne aktywizujące najmłodszych uczestników imprezy.
6. Strefę gastronomiczną.
7. Strefę zabaw dla dzieci.
8. Pokazy i kursy pierwszej pomocy przedmedycznej.
9. Panele dyskusyjne dotyczące: historii, teraźniejszości i przyszłości transportu zbiorowego w aglomeracji Szczecińskiej.

Nie możemy dopuścić, aby w przyszłości podczas jubileuszu stulecia komunikacji autobusowej w Szczecinie zabrakło przełomowego w dziejach Szczecina autobusu Volvo B10MA, dlatego zależy nam aby równocześnie w ramach tego projektu doszło do remontu zabytkowego autobusu wyprodukowanego w 1998 roku. Autobus ten służył mieszkańcom Szczecina przez 20 lat i przejechał około dwa miliony kilometrów. Pojazd został zachowany dzięki przychylności Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Dąbie". Jako Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej zadbaliśmy o pozostawienie dla potomnych charakterystycznego autobusu przegubowego. W ciągu ostatnich 4 lat własnymi siłami udało nam się przywrócić sprawność techniczną pojazdu, dzięki czemu autobus można było zarejestrować jako pojazd zabytkowy. W międzyczasie, we wrześniu 2019 roku, autobus Volvo brał udział w uroczystych trzydniowych obchodach 140-lecia Komunikacji Miejskiej w Szczecinie, wraz ze zlotem zabytkowych autobusów z innych polskich miast (zdjęcia i relacje ze tego wydarzenia można łatwo odnaleźć w Internecie wpisując w wyszukiwarkę hasło: "140-lecie Komunikacji Miejskiej w Szczecinie"). Pomimo sprawności pojazdu, jego strona wizualna pozostawia wiele do życzenia, a jego kompleksowy remont znacznie przekracza możliwości Stowarzyszenia.

Zachowanie tego pojazdu może wydawać się dla części z Państwa bezzasadne, jednakże trzeba mieć na względzie, że podobnie jak dzisiejsze pokolenie 30-40 latków z sentymentem pokazuje swoim dzieciom Ikarusa, a jeszcze starsze pokolenie Jelcza „Ogórka”, wspominając że takimi pojazdami jeździli dawniej do szkoły, tak i pokolenie osób podróżujących Volvo w latach 1996-2010, w przyszłości będzie chciało z sentymentem wspominać czasy swojej młodości. Przeciętny czas eksploatacji autobusów wynosi około 20 lat, podobnie jak średni czas między kolejnymi pokoleniami Szczecinian. Nie pozwólmy na pozostawienie „dziury pokoleniowej” w historii komunikacji autobusowej w Szczecinie.

Uzasadnienie projektu

Zarówno organizowane przez STMKM w 2019 roku 140-lecie komunikacji miejskiej w Szczecinie (zdjęcia i relacje ze tego wydarzenia można łatwo odnaleźć w Internecie wpisując w wyszukiwarkę hasło: "140-lecie Komunikacji Miejskiej w Szczecinie"), jak i obchodzona w tym roku rocznica 125-lecia uruchomienia pierwszego tramwaju elektrycznego w Szczecinie (zdjęcia i relacje ze tego wydarzenia można łatwo odnaleźć w Internecie wpisując w wyszukiwarkę hasło: "125-lecie tramwaju elektrycznego w Szczecinie") potwierdzają potrzebę organizacji imprez masowych o takim charakterze. Zainteresowanie mieszkańców Szczecina obiema rocznicami było ogromne i nie ograniczało się tylko do pasjonatów i miłośników komunikacji miejskiej. Imprezy tego typu cieszą się także bardzo dużą popularnością i skupiają swoje zainteresowanie niezależnie od wieku i płci.
Podobny charakter ma mieć także proponowany przez nas projekt, z tą jednak różnicą, iż program i skala wydarzenia byłaby atrakcyjniejsza.

Ponadto:
1. Zwiększenie atrakcyjności oferty związanej z wydarzeniami masowymi w dziedzinie kulturalno-edukacyjnej na terenie Szczecina.
2. Rozszerzenie wiedzy dotyczącej miasta i transportu miejskiego w Szczecinie.
3. Podtrzymanie tradycji i historii poprzez zachowanie wyjątkowego, przełomowego autobusu w dziejach Szczecina.
4. Zwiększenie liczebności i różnorodności wśród ruchomych zabytków techniki związanych z komunikacją miejską na terenie Szczecina.
5. Możliwość wykorzystania odrestaurowanego pojazdu podczas ogólnodostępnych imprez okolicznościowych.
6. Możliwość uatrakcyjnienia wyjątkowych okazji i jubileuszów związanych z Miastem Szczecin.
7. Możliwość promocji miasta na arenie krajowej podczas wydarzeń i jubileuszów organizowanych w innych miastach.
8. Remont autobusu w dalszej perspektywie będzie coraz droższy i trudniejszy z uwagi na zmniejszającą się dostępność części zamiennych i podzespołów do starszych pojazdów na rynku.
9. Autobus mógłby pełnić w przyszłości rolę BudżetoBUSa i równocześnie przykładu niecodziennej inicjatywy społecznej zrealizowanej ze środków Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

W ubiegłorocznej edycji SBO wystartowaliśmy z projektem kompleksowego remontu omawianego autobusu w ramach budżetu ogólnomiejskiego. Mówiąc krótko, autobus miał być doprowadzony do stanu jak z fabryki. Wówczas został opracowany kosztorys na wymianę bądź regenerację wszystkich części i podzespołów podlegających okresowemu zużyciu, także tych sprawnych, wymienianych bądź naprawianych na przestrzeni ostatnich kilku lat w ramach prowadzonej przez nas działalności.

Z uwagi na ograniczony budżet projektu lokalnego dokonaliśmy rewizji sporządzonego w zeszłym roku kosztorysu i wspólnie z osobami odpowiedzialnymi za jego wykonanie w zeszłym roku pomniejszyliśmy kosztorys o te elementy, które zostały wykonane w ramach bieżącego utrzymania autobusu w sprawności przez STMKM. Równocześnie uwzględniono koszt części zamiennych, które na przestrzeni ostatnich kilku lat zgromadziliśmy, zarówno nowych jak i używanych. W przypadku wygranego projektu części te przekażemy wraz z autobusem do remontu obniżając koszt końcowy remontu autobusu.

Ogólnodostępność projektu

Jako stowarzyszenie, działające w Szczecinie od ponad dwóch dekad, zrealizowaliśmy wiele ogólnodostępnych projektów i wydarzeń związanych pośrednio i bezpośrednio z historią Miasta Szczecina. Niniejszy projekt wpisuje się w kontynuację działań w tym zakresie. Projekt jest skierowany zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych pasjonatów, którym zależy na zachowaniu historycznej tkanki miasta, a także wszystkim innym mieszkańcom Szczecina oraz turystom.

Natomiast autobus Volvo B10MA po wykonanym remoncie zostałby oddany w wieloletnią dzierżawę do jednej z miejskich spółek autobusowych i okazjonalnie wykorzystywany w ramach regularnej komunikacji miejskiej, w celu zachowania prawidłowej eksploatacji pojazdu przy równoczesnym pełnieniu okresowych funkcji zawartych w uzasadnieniu projektu.

Odbiorcy projektu

Z proponowanego przez nas projektu będą mogliby skorzystać nie tylko mieszkańcy Szczecina, ale także turyści odwiedzający stolicę regionu. Należy mieć także na względzie, że poza weekendową imprezą, w ramach projektu pozostanie odrestaurowany zabytkowy autobus, a co za tym idzie możemy uznać, że projekt ten jest skierowany także do przyszłych pokoleń. Nas już nie będzie, ale autobus jako świadectwo naszej historii pozostanie dla naszych dzieci i wnuków.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Remont zabytkowego autobusu Volvo B10MA772440 zł
2Koszt związany z organizacją zlotu autobusów71000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 843440 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy