PIERWSZA OPINIA (negatywna):
1. Dla wskazanego obszaru opracowana jest kompleksowa dokumentacja projektowa pn. „Budowa parku na Psim Polu na osiedlu Zawadzkiego”, która została uzgodniona w Wydziale Ochrony Środowiska”. Dokumentacja objęła całość terenu przeznaczonego w MPZP na zieleń. W 2023r oddano do użytkowania pierwszy etap realizacji zadania. Dokumentacja projektowa przewiduje w kolejnych latach m.in.: budowę tężni solankowej, alei różanej, strefy placu zabaw w formie górek, sceny i in.
2. Wszelkie działania realizowane w parku muszą być prowadzone w oparciu o w. dokumentację projektową.
3. Ww. dokumentacja projektowa nie zawierała elementów ogrodu japońskiego, wskazane jest dostosowanie wniosku do istniejącego opracowania projektowego.
Czy z uwagi na powyższe informacje projekt może zostać skierowany do następnego etapu weryfikacji? NIE
Projekt uzyska pozytywną opinię WOŚr gdy zamiast ogrodu japońskiego zostanie wybrany element ujęty w ww. opracowanej dokumentacji projektowej np. alejka z pergolami i nasadzeniami róż.
DRUGA OPINIA (POZYTYWNA)
1. Dla wskazanego obszaru opracowana jest kompleksowa dokumentacja projektowa pn. „Budowa parku na Psim Polu na osiedlu Zawadzkiego”, która została uzgodniona w Wydziale Ochrony Środowiska.
2. Wszelkie działania realizowane w parku muszą być prowadzone w oparciu o ww. dokumentację projektową. W przypadku konieczności opracowania nowej dokumentacji projektowej należy opracować ją zgodnie z wymaganiami Zarządzenia Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 23.03. 2021 r. w sprawie Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin, ze zm. i uzgodnić w Wydziale Ochrony Środowiska.
3. Wszelkie roboty budowlane należy prowadzić z poszanowaniem zieleni istniejącej, należy uwzględnić ograniczenie ingerencji robót budowlanych w strefy ochronne drzew oraz zaplanować prace w taki sposób, aby nie ingerować w nienaruszalną strefę ochrony drzew. Obowiązuje stosowanie rozwiązań minimalizujących negatywny wpływ robót budowlanych na stan drzew i krzewów. W przypadku możliwych kolizji z systemem korzeniowym należy stosować rozwiązania minimalizujące ryzyko uszkodzenia korzeni, zagęszczania gruntu np. krawężniki mostowe, rezygnacja z krawężników w sąsiedztwie drzew, chodniki podwieszane itp.
4. Przy wycenie prac należy ująć koszty:
a) sporządzenia dokumentacji projektowej zgodnie z Zarządzeniem Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin (inwentaryzacja zieleni, projekt ochrony zieleni w procesie inwestycyjnym, projekt gospodarki drzewostanem i projekt zieleni) – w przypadku konieczności aktualizacji lub opracowania nowej dokumentacji projektowej,
b) zabezpieczenia istniejącej zieleni w trakcie realizacji robót budowlanych,
c) zapewnienie inwestorskiego nadzoru dendrologicznego w trakcie realizacji robót budowlanych oraz w okresie gwarancyjnym.
|