1. Parki i zieleńce stanowią dobro publiczne a ich odpowiednie kształtowanie leży w interesie publicznym - jest narzędziem do wzmacniania spójności społecznej i jakości życia. Na potrzeby realizacji zadania należy opracować koncepcję/ projekt budowlany rewaloryzacji placu. Sporządzenie koncepcji zagospodarowania terenu jest niezbędne w celu zapewnienia harmonijnego rozwoju terenów zieleni, spójności kompozycji, układu przestrzennego i ogólnego, projektowanego charakteru terenu, a także dużej funkcjonalności i wysokich walorów estetycznych terenu zieleni, z poszanowaniem historycznej wartości założenia.
2. Zadanie należy realizować w sposób spełniający założenia polityki zrównoważonego gospodarowania istniejącymi zasobami zieleni miasta poprzez:
-Ograniczenie wycinek zieleni do niezbędnego minimum, tj. jedynie do okazów w złym stanie zdrowotnym oraz stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.
- W trakcie realizacji inwestycji należy przewidzieć przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych drzew znajdujących się w zasięgu oddziaływania robót w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników oraz długowieczności drzewostanu.
-Wszelkie roboty budowlane należy prowadzić z poszanowaniem zieleni istniejącej, należy uwzględnić ograniczenie ingerencji robót budowlanych w strefy ochronne drzew oraz zaplanować prace w taki sposób, aby nie ingerować w nienaruszalną strefę ochrony drzew. Należy stosować rozwiązania minimalizujące negatywny wpływ robót budowlanych na stan drzew i krzewów. W przypadku możliwych kolizji z systemem korzeniowym należy stosować rozwiązania minimalizujące ryzyko uszkodzenia korzeni, zagęszczania gruntu np. krawężniki mostowe, rezygnacja z krawężników w sąsiedztwie drzew, chodniki podwieszane itp.
3. W ocenie WOŚr koszty realizacji zadania są niedoszacowane. W przypadku zmiany zakresu planowanego przedsięwzięcia, która miałaby na celu jego dostosowanie do założonego kosztorysu projekt należy przesłać do ponownej konsultacji WOŚr.
4. Dopuszcza się realizację nowych nasadzeń drzew pod warunkiem, iż nie będą one dodatkowo zacieniać placu zabaw (place zabaw wymagają minimalnego dziennego nasłonecznienia wg przepisów odrębnych, konieczne uzgodnienie z WAiB). Akceptuje się wykonanie nowych nasadzeń krzewów i roślinności runa parkowego, w grupach spójnie wpisanych w istniejące zagospodarowanie.
5. We wniosku wskazano zastosowanie bezpiecznych nawierzchni tj. gumowej nawierzchni lub drewnianego grysu na placu zabaw. Spośród wymienionych rekomenduje się rezygnację z nawierzchni sztucznych i zastosowanie nawierzchni naturalnych w postaci zrębków drewnianych.
6. Zastosowanie elementów wodnych wymaga uzgodnienia ze ZWIK możliwości ich montażu i zasilenia. Ich realizację dopuszcza się jedynie w sposób nie kolidujący z istniejącym drzewostanem.
7. We wniosku wskazano montaż nowoczesnych urządzeń zabawowych w tym interaktywnych paneli dotykowych. Montaż urządzeń oraz sieci zasilającej jest jedynie w sposób nie kolidujący z istniejącym drzewostanem.
8. Wnioskowana wymiana piasku w istniejącej piaskownicy wymaga uzgodnienia z ZUK, oraz weryfikacji czy nie wchodzi ona w zakres bieżącego utrzymania (możliwe iż jest on systematycznie wymieniany).
9. Dokumentację projektową należy opracować zgodnie z wymaganiami Zarządzenia Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 23.03. 2021 r. w sprawie Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin, ze zm. i uzgodnić w Wydziale Ochrony Środowiska.
10. Projekt musi spełniać zasady projektowania uniwersalnego. Dokumentację projektową należy uzgodnić z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych, działającą przy Prezydencie Miasta Szczecin.
11. Przed zleceniem wykonania dokumentacji projektowej należy wystąpić do Wydziału Ochrony Środowiska z wnioskiem o wytyczne projektowe, których realizacja będzie podstawą uzgodnienia dokumentacji projektowej przez WOŚr.
12. Przy wycenie prac należy ująć koszty:
- Sporządzenia dokumentacji projektowej zgodnie z Zarządzeniem Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin (inwentaryzacja zieleni, projekt ochrony zieleni w procesie inwestycyjnym, projekt gospodarki drzewostanem i projekt zieleni).
- zabezpieczenia istniejącej zieleni w trakcie realizacji robót budowlanych,
- przeprowadzenie prac z zakresu gospodarki drzewostanem,
- zapewnienie inwestorskiego nadzoru dendrologicznego w trakcie realizacji robót budowlanych oraz w okresie gwarancyjnym.
|