1) Park przy ul. Twardowskiego charakteryzuje niejednolity charakter pod względem pokrycia roślinnością i pod względem funkcjonalności. W jego granicach znajduje się m.in. obszar silnie zadrzewiony w obrębie, którego zlokalizowane są obiekty rekreacyjne takie jak plac zabaw, siłownia, ścieżki spacerowe, miejsca cichego odpoczynku, psi plac, stoły tenisowe, pumptrack. W południowej części znajduje się betonowy plac, a wzdłuż wschodniej granicy znajdują się przeznaczone do likwidacji garaże. W związku z powyższym działania mające na celu poprawę funkcjonalności powinny koncentrować się na włączeniu zdegradowanych obszarów do istniejącego układu komunikacyjno-funkcjonalnego. Wydobycie potencjału tego miejsca jest możliwe tylko poprzez przygotowanie sporządzenie kompleksowej koncepcji zagospodarowania całego obiektu. Koncepcja powinna zakładać:
a) wytyczenie wygodnych powiązań komunikacyjnych,
b) zaplanowanie nowych funkcji w miejscach zdegradowanych,
c) zaplanowanie nowych nasadzeń adekwatnych do charakteru projektowanej przestrzeni.
2) Projekt zagospodarowania powinien uwzględniać bardzo duży stopień zadrzewienia i zacienienia terenu parku. W związku z powyższym wprowadzanie dużej ilości nowych nasadzeń drzew jest nieuzasadnione. WOŚr zaleca wprowadzenie:
a) łąk kwietnych i trawników w miejscach nasłonecznionych,
b) runa parkowego w miejscach zacienionych,
c) grup krzewów ozdobnych,
d) rabat bylinowych w miejscach reprezentacyjnych.
3) Dokumentację projektową należy opracować i uzgodnić z WOŚr, zgodnie z Zarządzeniem Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 23 marca 2021r. w sprawie Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin, w zakresie poprawności przyjętych rozwiązań projektowych dotyczących projektu zieleni oraz kompozycji przestrzennej, układu komunikacyjnego i rozwiązań materiałowych.
4) Podmiot realizujący zadanie powinien przed zleceniem wykonania dokumentacji projektowej wystąpić do WOŚr o sformułowanie wytycznych projektowych.
5) Na obszarze, na którym będzie realizowana inwestycja należy przewidzieć przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych na istniejących drzewach i krzewach w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników oraz długowieczności zadrzewienia.
6) Zaleca się rozważenie możliwości zamieszczenia w opisie projektu realizacji wprowadzenia obiektów infrastrukturalnych m.in. elementów małej architektury i wyposażenia oraz ścieżek.
7) Przy wycenie prac należy ująć koszty:
a) sporządzenia dokumentacji projektowej zgodnie z Zarządzeniem Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin (projekt gospodarki drzewostanem, projekt ochrony zieleni w procesie inwestycyjnym, projekt zieleni),
b) przeprowadzenie kompleksowej pielęgnacji zieleni istniejącej i / lub wykonania nasadzeń wyrównujących w przypadku, gdy zajdzie konieczność usunięcia istniejących drzew - na obszarze, na którym będzie realizowana inwestycja,
c) pielęgnacji zieleni nowo posadzonej przez okres gwarancyjny,
d) zapewnienie inwestorskiego nadzoru dendrologicznego w trakcie realizacji robót budowlanych oraz w okresie gwarancyjnym. |