Spójne trasy rowerowe dla Szczecina. Rondo Łupaszki. (SM/0002)



Tomasz Loga (tomasz.loga@gmail.com)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt lokalny

Obszar lokalny

Słoneczne, Majowe


Uzasadnienie wyboru kategorii

Wybór kategorii projektu związany jest z lokalnym obszarem oddziaływania: dotyczy luki w infrastrukturze rowerowej na odcinku o ograniczonej długości, co rzutuje przede wszystkim na problemy lokalnej społeczności.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Szczecin, ul. Struga, południowa nitka wspomagająca, odcinek od ul. Szymborskiej do Ronda Łupaszki.

Obr. 4069 dz. 2/45
Obr. 4246 dz. 117/9, 43/1


Cel i uzasadnienie projektu

Celem projektu jest zwiększenie oferty transportowej dla mieszkańców Szczecina poprzez rozbudowę sieci tras rowerowych i uzupełnienie luk komunikacyjnych, występujących w wielu rejonach miasta. Atrakcyjność komunikacji rowerowej oraz wszelkich innych form tzw. mobilności aktywnej, czy e-mobilności, w dużej mierze zorientowana jest wokół możliwości bezpiecznego przemieszczania się pomiędzy źródłami a celami podróży, a podstawowym rozwiązaniem tego zagadnienia jest realizacja infrastruktury, która zwiększa poczucie bezpieczeństwa. O potrzebie budowy przedmiotowej infrastruktury, świadczą istniejące na wskazanym odcinku przedepty. Infrastruktura zlokalizowana po drugiej stronie wymusza dwukrotne przechodzenie/przejeżdżanie na krótkim odcinku drogi przez jezdnię tej samej drogi, co zwiększa ryzyko wypadku.
Wzrost ruchu rowerowego oraz innego, opierającego się na mobilności aktywnej, czy e-mobilności, przekłada się na zmniejszenie ruchu samochodowego, co wpływa się m.in. na aspekty środowiskowe, ograniczenie hałasu, czy poprawę bezpieczeństwa, a jednocześnie ułatwia przemieszczanie się tym osobom, które z samochodów zrezygnować nie mogą.

Szczegółowy opis

W ramach realizacji projektu SBO zakłada się zaprojektowanie oraz budowę w miejscu istniejącego przedeptu, drogi pieszo-rowerowej o nawierzchni bitumicznej i szerokości nie mniejszej, niż 3m, po południowej stronie południowej nitki wspomagającej ul. Struga, na odcinku od ul. Szymborskiej do Ronda Łupaszki. (ok. 120m).

Ogólnodostępność projektu

Infrastruktura rowerowa lokalizowana jest, co do zasady, w pasie drogi publicznej lub w innych terenach ogólnodostępnych, co umożliwia korzystanie z niej bez żadnych ograniczeń czasowych wszystkim zainteresowanym mieszkańcom.

Nieodpłatność projektu

Zadanie dotyczy realizacji infrastruktury rowerowej, elementu infrastruktury drogowej ogólnodostępnej, z której korzystanie nie podlega dodatkowym opłatom.

Odbiorcy projektu

Odbiorcami projektu są wszyscy mieszkańcy. W sposób bezpośredni ci, którzy chcą korzystać z oferty dla mobilności aktywnej i e-mobilności (użytkownicy rowerów, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch, hulajnóg elektrycznych itp.) oraz w sposób pośredni - pozostali - m.in. poprzez zmniejszoną kongestię, mniejsze obłożenie miejsc postojowych, mniejszy tłok w pojazdach komunikacji miejskiej, większe bezpieczeństwo itp.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Projekt budowlano-wykonawczy100000 zł
2Roboty budowlane430000 zł
3oznaczenie zadania SBO1500 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 531500 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy