Oddychające Łękno - ekomural (ŚPŁ/0012)



Justyna Gąska (justyna_gaska@wp.pl)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt lokalny

Obszar lokalny

Śródmieście Północ, Łękno


Uzasadnienie wyboru kategorii

Biorąc pod uwagę bardzo duży ruch samochodowy w dzień i w nocy na ul. Wojska Polskiego w centrum miasta występują duże zanieczyszczenia powietrza. Do tego przyczyniają się fabryki i zakłady przemysłowe, produkujące duże ilości smogu. Ekomural zostanie wykonany farbami antysmogowymi, które pochłaniają zanieczyszczenia i czyszczą je przez cały rok. Szczególnie w zimie są skuteczne, gdy drzewa (bez liści) nie pracują tak efektywnie. 1 mkw. ekomurala działa tak jak 1 średniej wielkości drzewo.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Obręb:2146. Blok Gorkiego 3 w Szczecinie położony wzdłuż działki 64/1 i 62/12 vis a vis garaży. Do zagospodarowania ściana bloku bez okien od strony Wojska Polskiego.


Cel i uzasadnienie projektu

Najnowsza technologia antysmogowych, nie powodujących pleśni farb do ekomurali to przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza, które pochodzą ze spalin samochodowych (gęsty ruch na ul. Wojska Polskiego) i fabryk (ostatnie wysokie, kilkukrotnie przekroczone stężenie dwutlenku siarki w powietrzu jak również przekroczenie norm PM10). Celem projektu jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i spalin, a przy okazji walor estetyczny i forma artystyczna

Szczegółowy opis

Projekt obejmuje wykonanie murala farbami antysmogowymi na ścianie budynku należącej do wspólnoty mieszkaniowej Gorkiego- Bogumiły w Szczecinie. Projekt murala zostanie wybrany w konkursie miejskim, w którym przewidziane są nagrody. Konkurs będzie skierowany do uczniów i studentów lokalnych szkół. Wzór murala będzie dotyczył Szczecina, zieleni, wody bądź Polaków związanych ze Szczecinem. w ramach konkursu wyłonione zostaną 3 prace, które zostaną poddane pod internetowe głosowanie. Mural będzie estetycznie wkomponowywał się w otoczenie. Efekt końcowy będzie promował Szczecin i przyciągał turystów do spacerów z blisko położonych Jasnych Błoni.

Ogólnodostępność projektu

Ekomural będzie dostępny do korzystania z jego walorów zdrowotnych i wizualnych dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin.

Nieodpłatność projektu

Ekomural będzie nieodpłatnie udostępniony dla wszystkich okolicznych mieszkańców, użytkowników i turystów.

Odbiorcy projektu

1. mieszkańcy osiedla Łękno
2. uczniowie okolicznych szkół
3. osoby odwiedzające Szczecin
4. osoby aktywnie uprawiające sport


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1wykonanie muralu wraz z pracami przygotowawczymi 100000 zł
2nagrody w konkursie na grafikę ekomurala5000 zł
30 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 105000 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy