Rewitalizacja Parku Żeromskiego - uzupełnienie drzewostanu. (PZS/0007)



Krzysztof Jarząbek (jkris@o2.pl)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt Zielonego SBO


Uzasadnienie wyboru kategorii

Projekt dotyczy rewitalizacji Parku Żeromskiego

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Park Żeromskiego w Szczecinie (dz. 3/2 obr. 1027, dz. 8/12 obr. 1030 oraz dz. 3/14 obr. 1030)


Cel i uzasadnienie projektu

Powstrzymanie postępującej degradacji Parku Żeromskiego. Zachowanie walorów tego miejsca dla przyszłych pokoleń.

Szczegółowy opis

Od lat obserwujemy postępującą degradację jednego z najważniejszych parków w Szczecinie - Parku Żeromskiego. Ta niegdyś oaza zieleni w sercu miasta stopniowo zamienia się w polanę z drzewami. Degradacja tego miejsca związana jest nie tylko z nienależytą ochroną drzewostanu, ale również z jego naturalnym starzeniem. Każdego roku obserwuje się zamieranie najstarszych drzew w parku, dodatkowe szkody powodują również wichury. W przestrzeni publicznej najczęściej poruszana jest jedynie kwestia remontu zaniedbanych alejek spacerowych parku. Prawda jest jednak taka, że bez drzew, wyremontowane alejki nikomu potrzebne nie będą. Dlatego istotą zgłaszanego projektu jest zakupienie możliwie największych i dorodnych sadzonek szlachetnych gatunków drzew i uzupełnienie nimi zdegradowanych części Parku Żeromskiego. Oczywiście decyzja o gatunkach drzew, które powinny zostać zakupione muszą być podjęte przez specjalistów. Istotą tego projektu jest natomiast to, aby były to możliwie największe i dorodne sadzonki, które najszybciej i najefektywniej zrewitalizują Park Żeromskiego - podobnie jak w przypadku sadzonek platanów na alei Wojska Polskiego. Koszt sadzonki takiego drzewa (wraz z późniejszą pielęgnacją) przyjęto w wysokości 12 tyś złotych za drzewo.

Ogólnodostępność projektu

Projekt dotyczy Parku Żeromskiego w Szczecinie, który jest miejscem ogólnodostępnym dla wszystkich mieszkańców jak również osób odwiedzających miasto.

Nieodpłatność projektu

Park Żeromskiego jest dobrem wszystkich mieszkańców. Korzystanie z jego uroków jest całkowicie nieodpłatne. Rewitalizacja umożliwi korzystanie z niego kolejnym pokoleniom.

Odbiorcy projektu

Ciężko określić konkretną grupę mieszkańców. Park Żeromskiego jest dobrem całkowicie ogólnodostępnym.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1200 sadzonek dorodnych drzew2400000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 2400000 zł

Załączniki



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy