Dzień Kultury Romskiej na Zamku w Szczecinie (SMNMMWP/0009)



Dariusz Łakatorz (lakatorzela@gmail.com)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt lokalny

Obszar lokalny

Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze – Wyspa Pucka


Uzasadnienie wyboru kategorii

Planowany projekt jest wydarzeniem kulturalnym kierowanym do mieszkańców Szczecina oraz turystów odwiedzających nasze miasto. Wybór Zamku Książąt Pomorskich (znajdujący się w obszarze Starego Miasta) w Szczecinie jako miejsca organizacji tego wydarzenia jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ:
- jest centralnie położony, co ułatwia dostępność dla uczestników,
- oferuje odpowiednie pomieszczenia do organizacji różnorodnych atrakcji i występów artystycznych.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Zamek Książąt Pomorskich scena na dziedzińcu głównym. W załączeniu znajduje się oświadczenie zarządcy terenu o pozwoleniu na wykonanie projektu SBO na wskazanym we wniosku terenie.

Obręb 1037
Numer 7/6

Alternatywą dla miejsca wykonania projektu jest Łąka Kany:
Obręb 1029
Numer 11/5


Cel i uzasadnienie projektu

Projekt ma na celu przybliżenie zwyczajów Romów mieszkańcom Szczecina poprzez wydarzenie kulturalne. Wydarzenie to zbliży romską mniejszość narodową do lokalnej społeczności oraz pozwoli szczecinianom na miłe spędzenie letniego dnia. Planowany Dzień Kultury Romskiej będzie edukacją przez rozrywkę dla dorosłych i dzieci. Wydarzenie ociepli wizerunek szczecińskich Romów, którzy to chcą wyjść z własną inicjatywą i zdradzić część swojej tradycji, pozwolić Szczecinianom chociaż na chwilę wejść do Romskiego świata.

Szczegółowy opis

Projekt Dnia Kultury Romskiej przeniesie szczecinian w świat magicznych dźwięków, barwnych strojów i aromatycznych smaków romskiej kultury. Będzie on niepowtarzalną okazją do odkrycia bogactwa tradycji Romów, która zostanie celebrowana na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie planowane jest na dzień 5 lipca 2025 roku.

Głównym punktem programu będzie koncert na dziedzińcu zamkowym, gdzie na scenie wystąpi pięć zespołów romskich, prezentując swoją autentyczną twórczość muzyczną. To nie tylko okazja do odkrycia skocznych melodii, ale także możliwość podziwiania kulturowych strojów podczas barwnych pokazów tanecznych.

Nie tylko uszy, ale i podniebienia będą zadowolone podczas wydarzenia. W godzinach obiadowych, na specjalnie przygotowanych stołach, będą serwowane autentyczne romskie specjały kuchni, takie jak chleb romski czy aromatyczny perkel (gulasz). A co najlepsze – wszystko to będzie dostępne za darmo dla uczestników! 300 porcji pyszności zostanie przygotowanych specjalnie dla mieszkańców Szczecina, a obsługę romskiego bufetu zapewnią trzej przedstawiciele kultury romskiej.

Podczas imprezy będzie dystrybuowany folder dotyczący kultury romskiej, który po wydarzeniu trafi do szkół i organizacji pozarządowych, aby jeszcze szersze grono osób mogło poznać i docenić ten fascynujący aspekt naszego społeczeństwa.

Przed samą imprezą rozpoczniemy miesięczny okres informacyjno-promocyjny, aby jeszcze większa liczba osób mogła dołączyć do naszego wyjątkowego świętowania romskiej kultury.

Ogólnodostępność projektu

Podczas wydarzenia będą mogły uczestniczyć osoby z różnymi, szczególnymi potrzebami. Osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich zapewnimy miejsca w pobliżu sceny, z możliwością swobodnego poruszania się. Podczas koncertu pomagały będą osoby, które wiedzą, w jaki sposób zaopiekować się osobą słabo lub niewidzącą czy mającą trudności w poruszaniu się. Informacje o dostępności wydarzenia zawarte będą również w materiałach promocyjnych, a nietypowe potrzeby będzie można zgłaszać telefonicznie na podany numer telefonu.

Nieodpłatność projektu

Wejście na koncert oraz poczęstunki podczas imprezy będą nieodpłatne.

Odbiorcy projektu

Impreza kulturalna kierowana jest do wszystkich mieszkańców Szczecina oraz turystów odwiedzających nasze miasto. Wydarzenie to jest cenną lekcja dla dzieci, które będą mogły zobaczyć odmienną kulturę, osoby dorosłe będą mogły miło spędzić czas, zobaczyć z bliska taneczny pokaz, posłuchać muzyki i skosztować potraw, których nie można kupić w żadnym sklepie.
Projekt jest równie cenny kulturowo, dla wszystkich szczecinian, którzy tylko będą mieli ochotę odpocząć od codzienności i rodzinnie, czy towarzysko spędzić ten letni dzień.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1zespoły romskie60000 zł
2poczęstunek - specjały romskie wraz z obsługą wydarzenia18000 zł
3scena, oświetlenie, pracownicy techniczni15000 zł
4poczęstunek dla zespołów występujących 5000 zł
5promocja plakaty, ulotki, media społecznościowe5000 zł
6Folder informujący o kuturze romskiej10000 zł
7konferansjer + koordynator wydarzenia5000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 118000 zł

Załączniki



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy