DRONY DLA SZCZECINA. (GPKBZK/0020)



Ilona Milewska (ro.ilona.milewska@gmail.com, 503635270)
projektodawca
Patryk Jaskulski (kontakt.patrykjaskulski@gmail.com)
współautor
Małgorzata Wleklak (wleklakm@gmail.com)
współautor
Zuzanna Jeleniewska (zuzanna.jeleniewska@onet.pl)
współautor

Kategoria projektu

Projekt lokalny

Obszar lokalny

Głębokie – Pilchowo, Krzekowo – Bezrzecze, Zawadzkiego – Klonowica


Uzasadnienie wyboru kategorii

Drony to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, a i dostaną się tam, gdzie służby nie mogą. Drony antysmogowe pozwalają na dokładny i bezpieczny monitoring koncentracji pyłów zawieszonych i innych szkodliwych substancji wchodzących w skład smogu. Smog to nasilające się w ostatniej dekadzie zjawisko polegające na wymieszaniu się mgły z dymem i spalinami, a w ostatnich latach w powietrzu jest dużo więcej. Smog by przybliżyć czym jest, są to szkodliwe związki chemiczne tj. tlenek siarki, tlenek azotu oraz pyły zawieszone. Koncentracja tych niebezpiecznych związków w powietrzu nasila się co roku w sezonie grzewczym, ponieważ wiele mieszkańców nadal wykorzystuje do ogrzewania stare piece lub spala toksyczne materiały. Dron wraz z głowicą pomiarową umożliwia mobilne monitorowanie i analizę zanieczyszczenia powietrza w dowolnym miejscu, dzięki czemu znacząco ułatwiłby wykonywanie trudnych organizacyjnie pomiarów dymu z komina czy w innych niezbędnych sytuacjach gdzie będzie tego wymagała interwencja. Wyrywkowe kontrole Straży Miejskiej, która nie jest wyposażona w urządzenie pomiarowe, mają charaktery losowe i bazują na zgłoszeniach-a czasem bez możliwości dokonania pomiaru. Dron, dokonując w powietrzu pomiaru ulatniających się z komina gazów i pyłów, dostarcza rzetelne dane, które są prezentowane bezpośrednio na ekranie stacji naziemnej i stanowią wiarygodną bazę do dalszych działań interwencyjnych.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Dz. nr 23/1 Obręb 2046 (straż miejska)


Cel i uzasadnienie projektu

Inwestycja jaką jest dron m.in antysmogowy otwierzy przed jednostkami samorządu terytorialnego ogromne możliwości jak i da poczucie sprawczości i komfort mieszkańcom. Dron może być wykorzystywany także do monitorowania pożarów (uzyskanie obrazu z góry i mierzenie poziomu zanieczyszczeń emitowanych w toku spalania) a także monitorowania jakości powietrza np. w okolicy składowisk odpadów czy podczas inspekcji gazociągów, wód/jezior (zrzuty) lub innych rurociągów.

Szczegółowy opis

Projekt zakłada zakup 2 dronów z pełnym oprzyrządowaniem, głowicami, kamerami, zasilaczami i innymi. Dodatkowo niezbędne szkolenie dla osób użytkujących.
Drony dla Szczecina, które monitorowałyby przestrzeń powietrzną, nadzorując stan rzeki, jezior, powietrza - co dla mieszkańców jest bardzo ważne.
Drony będą również wyposażone w głośniki, dzięki czemu będzie można ich używać do nadawania komunikatów głosowych dot. zagrożeń w mieście.
Wyposażenie dronów- dostosowane do lotów w każdych warunkach pogodowych.

Ogólnodostępność projektu

Projekt zakłada ogólnodostępność -każdy mieszkaniec będzie mógł dokonać zgłoszenia odpowiednim służbom, które będą mogły sprawdzić sytuację i zainterweniować.

Nieodpłatność projektu

BEZPŁATNY.

Odbiorcy projektu

Wszyscy mieszkańcy Szczecina.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
12 drony z pełnym oprzyrządowaniem500000 zł
2Szkolenie dla dwóch osób12000 zł
3Nieprzewidziane 10000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 522000 zł

Załączniki



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy