Przemysław Włosek (skrzynkaprzema@wp.pl, 602277999)
projektodawca
Kategoria projektu
Projekt Zielonego SBO
Uzasadnienie wyboru kategorii
Projekt poprzez swój charakter związany z nowymi nasadzeniami drzew, krzewów i kwiatów przyczyni się do zwiększenia bioróżnorodności terenów przyszkolnych. Przedsięwzięcie w swoim założeniu powinno wspomóc edukację ekologiczną prowadzoną przez szkołę (ścieżka edukacyjna oraz rabaty warzywne dla najmłodszych). Całość połączona zostanie nowymi ciągami komunikacyjnymi poprawiającymi bezpieczeństwo i komfort użytkowania, monitoringiem poprawiającym bezpieczeństwo oraz nowym placem zabaw, który zapewni zajęcie dla najmłodszych w zielonym otoczeniu. Nowe nasadzenia wpłyną również na lepsze wchłanianie wody opadowej oraz w trakcie upałów ma obniżanie temperatury wokół betonowych budynków szkoły, co będzie niewątpliwą korzyścią dla wszystkich użytkowników, ale także mieszkańców pobliskich domów.
Szkoła, w której zaplanowana jest realizacja projektu usytuowana jest w samym centrum osiedla Pogodno. Od dziesiątek lat stanowi miejsce edukacji oraz opieki dla tysięcy mieszkańców pobliskich osiedli. Poza nauką w szkole odbywają się zawody sportowe, kiermasze oraz szereg zajęć pozalekcyjnych. Boisko i plac zabaw stanowią miejsce rekreacji i wypoczynku dla wszystkich mieszkańców.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Szczecinie, ul. Reymonta 23. Identyfikator działki 326201_1.2069.166, Obręb 2069, Numer 166 (zarząd trwały Szkoły Podstawowej nr 3). Przedsięwzięcie objęte wnioskiem zlokalizowane jest po wschodniej stronie działki za budynkiem z salą gimnastyczną.
Cel i uzasadnienie projektu
Modernizacja przyszkolnego ogrodu, poprawa infrastruktury i ciągów komunikacyjnych, modernizacja zniszczonego placu zabaw, stworzenie warunków umożliwiających prowadzenie „żywych” lekcji z zakresu przyrody i ekologii.
Dzięki realizacji przedsięwzięcia znacząco poprawi się komfort korzystania z ogrodu, placu zabaw i terenów zielonych przy Szkole Podstawowej nr 3 w Szczecinie (dotyczy terenu od strony wschodnie za sala gimnastyczną). Poprawie ulegnie również bezpieczeństwo korzystających, dzięki wyrównaniu terenu oraz wyznaczenie ciągów komunikacyjnych. Obiekt będzie także bardziej przyjazny dla osób ze szczególnymi potrzebami np. osób z niepełnosprawnościami, rodziców z małymi dziećmi lub dziadków odbierających dzieci z przedszkola i szkoły. Poprawi się także estetyka oraz funkcjonalność ogrodu poprzez nowe nasadzenia drzew i krzewów, utworzenie rabat kwiatowych, ustawienie ławek oraz innych elementów małej architektury, a także modernizacji placu zabaw, który obecnie jest w bardzo złym stanie i w każdej chwili może zostać zamknięty.
Szczegółowy opis
W ramach przedmiotowego projektu przewiduje się kompleksowe zmodernizowanie przyszkolnego ogrodu polegające na:
- zaprojektowaniu nowych stref (łąka kwiatowa, ścieżka ekologiczna itp.) oraz rabat kwiatowych i warzywnych;
- wyrównania terenu;
- dokonaniu nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów,
- zamontowaniu budek dla ptaków oraz domków dla owadów;
- modernizacji zdewastowanego placu zabaw oraz dostawieniu nowych elementów,
- stworzeniu ścieżki edukacyjnej,
- poprowadzeniu wokół terenu ścieżki umożliwiającej bieganie i automatyczny pomiar czasu,
- obudowie i zabezpieczeniu przyszkolnego bunkra,
- wykonaniu ciągów komunikacyjnych,
- stworzeniu ogrodu warzywnego dla przedszkolaków,
- budowie małego boiska o nawierzchni syntetycznej,
- uzupełnienie elementów małej architektury (ławki, donice, drewniane pergole),
- instalacji systemu monitoringu, zapewniającego bezpieczeństwo użytkowników,
- instalacji oświetlenia,
- naprawie i montażu nowego ogrodzenia.
Ogólnodostępność projektu
Obiekt jest budynkiem użyteczności publicznej (szkoła oraz przedszkole) i dostępny jest dla dzieci (także opiekunów) w godzinach
6.00-17.00. Ponadto w godzinach popołudniowych oraz w weekendy z boisk, części ogrodu oraz placu zabaw korzystają mieszkańcy pobliskiego osiedla. Przewidziana projektem inwestycja obejmuje w całości tę część obiektu, która wykorzystywana jest przez mieszkańców osiedla w trakcie korzystania z przedszkolnego placu zabaw po godzinach pracy szkoły (w zasadzie każdego dnia już od godziny 16.00 do późnych godzin wieczornych, latem nawet do 22.00 oraz przez cały dzień w weekendy i dni wolne od pracy).
Nieodpłatność projektu
Ze względu na charakterystykę obiektu, który jest szkołą publiczną, korzystanie z obiektu będzie bezpłatne. Obecnie również żadna z osób korzystających z terenu szkoły nie ponosi żadnych opłat.
Odbiorcy projektu
Odbiorcami projektu będą przede wszystkim dzieci oraz ich opiekunowie i pracownicy z Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczecinie. Z projektu będą także korzystać mieszkańcy pobliskich osiedli (Pogodno).
Przybliżone koszty realizacji projektu
Lp.
Składowa kosztów
Koszt brutto
1 Dokumentacja projektowa i techniczna oraz nadzór autorski 70000 zł 2 Prace budowlane oraz nasadzenia 2300000 zł 3 Oznaczenie projektu 10000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu:
2380000 zł