Zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne Parku Leśnego Las Arkoński (PZS/0031)



Karolina Ignaszak (503808742)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt Zielonego SBO


Uzasadnienie wyboru kategorii

Lasy miejskie to główny punkt wycieczek i miejsce relaksu dla większości mieszkańców Szczecina i aglomeracji szczecińskiej. Odnowiona i dobrze przygotowana infrastruktura w lasach może nie tylko stwarzać doskonałe warunki do wypoczynku, ale też do poznawania ekosystemu leśnego. Ponadto ukierunkowanie masowej turystyki w lasach miejskich na zagospodarowane polany i szlaki ogranicza presję na obszary cenne przyrodniczo.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Park Leśny Las Arkoński
Obręb 2007 działki nr 56/1, 60/3, 62/1, 64/1, 65/1, 66 i 70/3
Obręb 2009 działki nr 73/1, 75/1, 78/1, 80/18, 83/3 i 81


Cel i uzasadnienie projektu

Projekt umiejscowiony jest w obszarze lasów miejskich, które są naturalnym miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Szczecina jak i aglomeracji szczecińskiej. Z punktu widzenia rozwoju aktywności rekreacyjnej mieszkańców lasy miejskie to ważny element zagospodarowania przestrzeni miejskiej, na co ma wpływ ich ogólnodostępność oraz dogodna lokalizacja. Projekt zakłada realizację ścieżek edukacyjnych, tablic informacyjnych o zasobach przyrodniczych, montaż infrastruktury wypoczynkowej i rekreacyjnej zachęcającej do korzystania z terenu, a także wykonanie ścieżek/dojść do terenów leśnych, do których jest ograniczony dostęp. Realizacja projektu podniesie estetykę obszarów leśnych i przyczyni się do ukierunkowania chcących wypoczywać w lasach mieszkańców na zagospodarowane rekreacyjnie miejsca. Tym samym chronione będą obszary najbardziej cenne pod względem przyrodniczym.

Szczegółowy opis

W ramach projektu zagospodarowaniu turystyczno-rekreacyjnemu podlegać będzie kompleks leśny Las Arkoński. Na obszarze leśnego parku powstanie nowa lub zostanie odnowiona infrastruktura turystyczna w postaci wiat, ławostołów, ławek, deszczochronółw, kręgów na ognisko, kierunkowskazów itd. W Lesie Arkońskim zostaną odnowione polany: "Harcerska", "Sportowa", "Biała", "Edukacyjna", "Miodowa", "Przy J. Goplanie", "Czerwona" i "Przy Arkonce" oraz ścieżka "Dolina Siedmiu Młynów", a także psie wybiegi przy ul. Chopina i ul. Arkońskiej na podstawie wykonanej uprzednio dokumentacji projektowej ze szczegółowym opisem poszczególnych elementów małej architektury wraz z technologią ich wykonania.
Planowane jest następujące zagospodarowanie poszczególnych polan:
1. Polana Harcerska - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko oraz wiaty zadaszonej, ławek z ławostołami, kosze na odpady, osobno krąg kamienny na ognisko z ławami.
2. Polana Sportowa - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko, wiat z zadaszeniem, ławek z ławostołami, kosze na odpady, krąg kamienny na ognisko z ławami, tablica informacyjna.
3. Polana Biała - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko oraz wiaty zadaszonej, ławek z ławostołami, kosze na odpady, osobno krąg kamienny na ognisko z ławami, tablica informacyjna.
4. Polana Edukacyjna - umiejscowienie wiaty edukacyjnej, 10 szt. plansz przyrodniczych, ławek z ławostołami, kosze na odpady, zestaw edukacyjny i gier terenowych, tablica informacyjna.
5. Polana Miodowa - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko oraz wiaty zadaszonej, ławek z ławostołami, kosze na odpady, osobno krąg kamienny na ognisko z ławami.
6. Polana przy J. Goplanie - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko oraz wiaty zadaszonej, ławek z ławostołami, kosze na odpady, osobno krąg kamienny na ognisko z ławami, tablica informacyjna.
7. Polana Czerwona - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko, wiat z zadaszeniem, ławek z ławostołami, kosze na odpady, krąg kamienny na ognisko z ławami, tablica informacyjna.
8. Polana przy „Arkonce” - umiejscowienie wiaty zadaszonej, ławek z ławostołami, oraz tablicą informacyjną
9. Ścieżka „Doliną Siedmiu Młynów” – umiejscowienie tablic informacyjnych, plansz historycznych i deszczochronów (8 kompletów), ławostołów, ławek, koszy na odpady oraz prace pielęgnacyjne drzewostanu.
10. Psi wybieg przy ul. Chopina – wyposażenie w elementy małej architektury, tor przeszkód oraz ogrodzenia.
11. Psi wybieg przy ul. Chopina – wyposażenie w elementy małej architektury, tor przeszkód oraz ogrodzenia.

Ostateczna forma i zakres projektu mogą się różnić od założeń, projekt zostanie wykonany do kwoty założonej w projekcie, po analizie zaproponowanych rozwiązań przez Projektant na etapie opracowania dokumentacji.

Ogólnodostępność projektu

Projekt będzie ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców Szczecina.

Nieodpłatność projektu

Projekt znajduje się na terenach zielonych Miasta Szczecin z nieodpłatnym dostępem dla wszystkich.

Odbiorcy projektu

Z zagospodarowanego parku mogą korzystać wszystkie grupy mieszkańców Szczecina z każdej grupy wiekowej.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Dokumentacja projektowa130000 zł
2Polana Harcerska59300 zł
3Polana Sportowa256200 zł
4Polana Biała128600 zł
5Polana Edukacyjna204200 zł
6Polana Miodowa120600 zł
7Polana przy J. Goplanie148600 zł
8Polana Czerwona211200 zł
9Polana przy "Arkonce"32000 zł
10Ścieżka "Doliną Siedmiu Młynów"126200 zł
11Psi wybieg przy ul. Chopina555000 zł
12Psi wybieg przy ul. Arkońskiej605000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 2576900 zł

Załączniki



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy