Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
Park Leśny Las Arkoński
Obręb 2007 działki nr 56/1, 60/3, 62/1, 64/1, 65/1, 66 i 70/3
Obręb 2009 działki nr 73/1, 75/1, 78/1, 80/18, 83/3 i 81
Cel i uzasadnienie projektu
Projekt umiejscowiony jest w obszarze lasów miejskich, które są naturalnym miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Szczecina jak i aglomeracji szczecińskiej. Z punktu widzenia rozwoju aktywności rekreacyjnej mieszkańców lasy miejskie to ważny element zagospodarowania przestrzeni miejskiej, na co ma wpływ ich ogólnodostępność oraz dogodna lokalizacja. Projekt zakłada realizację ścieżek edukacyjnych, tablic informacyjnych o zasobach przyrodniczych, montaż infrastruktury wypoczynkowej i rekreacyjnej zachęcającej do korzystania z terenu, a także wykonanie ścieżek/dojść do terenów leśnych, do których jest ograniczony dostęp. Realizacja projektu podniesie estetykę obszarów leśnych i przyczyni się do ukierunkowania chcących wypoczywać w lasach mieszkańców na zagospodarowane rekreacyjnie miejsca. Tym samym chronione będą obszary najbardziej cenne pod względem przyrodniczym.
Szczegółowy opis
W ramach projektu zagospodarowaniu turystyczno-rekreacyjnemu podlegać będzie kompleks leśny Las Arkoński. Na obszarze leśnego parku powstanie nowa lub zostanie odnowiona infrastruktura turystyczna w postaci wiat, ławostołów, ławek, deszczochronółw, kręgów na ognisko, kierunkowskazów itd. W Lesie Arkońskim zostaną odnowione polany: "Harcerska", "Sportowa", "Biała", "Edukacyjna", "Miodowa", "Przy J. Goplanie", "Czerwona" i "Przy Arkonce" oraz ścieżka "Dolina Siedmiu Młynów", a także psie wybiegi przy ul. Chopina i ul. Arkońskiej na podstawie wykonanej uprzednio dokumentacji projektowej ze szczegółowym opisem poszczególnych elementów małej architektury wraz z technologią ich wykonania.
Planowane jest następujące zagospodarowanie poszczególnych polan:
1. Polana Harcerska - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko oraz wiaty zadaszonej, ławek z ławostołami, kosze na odpady, osobno krąg kamienny na ognisko z ławami.
2. Polana Sportowa - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko, wiat z zadaszeniem, ławek z ławostołami, kosze na odpady, krąg kamienny na ognisko z ławami, tablica informacyjna.
3. Polana Biała - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko oraz wiaty zadaszonej, ławek z ławostołami, kosze na odpady, osobno krąg kamienny na ognisko z ławami, tablica informacyjna.
4. Polana Edukacyjna - umiejscowienie wiaty edukacyjnej, 10 szt. plansz przyrodniczych, ławek z ławostołami, kosze na odpady, zestaw edukacyjny i gier terenowych, tablica informacyjna.
5. Polana Miodowa - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko oraz wiaty zadaszonej, ławek z ławostołami, kosze na odpady, osobno krąg kamienny na ognisko z ławami.
6. Polana przy J. Goplanie - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko oraz wiaty zadaszonej, ławek z ławostołami, kosze na odpady, osobno krąg kamienny na ognisko z ławami, tablica informacyjna.
7. Polana Czerwona - umiejscowienie wiaty z kamiennym kręgiem na ognisko, wiat z zadaszeniem, ławek z ławostołami, kosze na odpady, krąg kamienny na ognisko z ławami, tablica informacyjna.
8. Polana przy „Arkonce” - umiejscowienie wiaty zadaszonej, ławek z ławostołami, oraz tablicą informacyjną
9. Ścieżka „Doliną Siedmiu Młynów” – umiejscowienie tablic informacyjnych, plansz historycznych i deszczochronów (8 kompletów), ławostołów, ławek, koszy na odpady oraz prace pielęgnacyjne drzewostanu.
10. Psi wybieg przy ul. Chopina – wyposażenie w elementy małej architektury, tor przeszkód oraz ogrodzenia.
11. Psi wybieg przy ul. Chopina – wyposażenie w elementy małej architektury, tor przeszkód oraz ogrodzenia.
Ostateczna forma i zakres projektu mogą się różnić od założeń, projekt zostanie wykonany do kwoty założonej w projekcie, po analizie zaproponowanych rozwiązań przez Projektant na etapie opracowania dokumentacji.