1) Parki i zieleńce stanowią dobro publiczne a ich odpowiednie kształtowanie leży w interesie publicznym - jest narzędziem do wzmacniania spójności społecznej i jakości życia. Powinny one charakteryzować się nie tylko dużą funkcjonalnością, ale również wysokimi walorami estetycznymi w zakresie spójności ich kompozycji, układu przestrzennego i charakteru. Mając na uwadze powyższe realziacja przedsięwzięcia powinna zostać poprzedzona sporządzeniem kompleksowej koncepcji zagospodarowania placu zabaw oraz sąsiadującego z nią zieleńca. W przypadku przyjęcia do realizacji Podmiot Miejski powinien uzyskać wytyczne WOŚr dotyczące planowanej inwestycji.
2) Ilość i lokalizacja ławek zostanie określona w dokumentacji projektowej, dlatego opis zadania nie powinien szczegółowo określać ich ilości.
3) Zadanie powinno być realizowane na podstawie dokumentacji projektowej odpowiadającej wymaganiom Zarządzenia Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 23 marca 2021 r. w sprawie Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin oraz powinno realizować założenia polityki zrównoważonego gospodarowania istniejącymi zasobami zieleni miasta poprzez:
a) ograniczenie wycinek drzew i krzewów do niezbędnego minimum, tj. jedynie do okazów w złym stanie zdrowotnym oraz stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia,
b) wykonanie nasadzeń wyrównujących za zieleń usuwaną w trakcie realizacji inwestycji – liczba nasadzeń oraz parametry materiału szkółkarskiego powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Zarządzeniu Nr 140/21.
c) zwiększenie bioróżnorodności poprzez wykonanie dodatkowych nasadzeń drzew kwitnących wczesna wiosną, krzewów o dużych walorach ozdobnych i łatwych w pielęgnacji itp.
4) Niezbędne roboty budowlane należy prowadzić z poszanowaniem zieleni istniejącej, należy uwzględnić ograniczenie ingerencji robót budowlanych w strefy ochronne drzew oraz zaplanować prace w taki sposób, aby nie ingerować w nienaruszalną strefę ochrony drzew.
5) Przy realizacji zadania należy przewidzieć przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych na istniejących drzewach i krzewach w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników oraz długowieczności zadrzewienia.
6) Przy wycenie prac należy dodatkowo ująć koszty:
a) sporządzenie kompleksowej koncepcji zagospodarowania,
b) sporządzenia dokumentacji projektowej zgodnie z Zarządzeniem Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin (inwentaryzacja zieleni, projekt gospodarki drzewostanem, projekt ochrony zieleni w procesie inwestycyjnym, projekt zieleni),
c) zabezpieczenie oraz przeprowadzenie kompleksowej pielęgnacji zieleni istniejącej,
d) zapewnienie inwestorskiego nadzoru dendrologicznego w trakcie realizacji robót budowlanych oraz w okresie gwarancyjnym.
|