Istotne informacje mogące mieć wpływ na realizację inwestycji
1. Zadanie należy realizować w sposób spełniający założenia polityki zrównoważonego gospodarowania istniejącymi zasobami zieleni miasta poprzez:
-Ograniczenie wycinek zieleni do niezbędnego minimum, tj. jedynie do okazów w złym stanie zdrowotnym oraz stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się usunięcie drzew w przypadku niedającej się uniknąć kolizji z projektowaną inwestycją. W przypadku konieczności wycinki drzew/krzewów w projekcie należy uwzględnić wykonanie nasadzeń wyrównujących za usuwaną zieleń – liczba nasadzeń oraz parametry materiału szkółkarskiego powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Zarządzeniu Nr 140/21.
- W trakcie realizacji inwestycji należy przewidzieć przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych drzew znajdujących się w zasięgu oddziaływania robót w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników oraz długowieczności drzewostanu.
-Wszelkie roboty budowlane należy prowadzić z poszanowaniem zieleni istniejącej przeznaczonej do zachowania. Należy uwzględnić ograniczenie ingerencji robót budowlanych w strefy ochronne drzew oraz zaplanować prace w taki sposób, aby nie ingerować w nienaruszalną strefę ochrony drzew. Należy stosować rozwiązania minimalizujące negatywny wpływ robót budowlanych na stan drzew i krzewów. W przypadku możliwych kolizji z systemem korzeniowym należy stosować rozwiązania minimalizujące ryzyko uszkodzenia korzeni, zagęszczania gruntu np. krawężniki mostowe, rezygnacja z krawężników w sąsiedztwie drzew, chodniki podwieszane itp.
2. Wskazane jest wprowadzenie rozwiązań pozwalających obsadzenie budynków /wiat oraz ogrodzeń pnączami, w kosztorysie należy uwzględnić rozwiązania techniczne np. konstrukcje pod pnącza umożliwiające się ich wspinanie.
3. Wskazane jest zastosowanie rozwiązań pozwalających na zbieranie wody deszczowej i późniejsze jej wykorzystanie do nawadniania, co należy ująć w kosztorysie projektu.
4. Wskazane jest zastosowanie innych rozwiązań proekologicznych takich jak np. panele fotowoltaiczne, zielone dachy.
5. Dokumentację projektową należy opracować zgodnie z wymaganiami Zarządzenia Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 23.03. 2021 r. w sprawie Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin, ze zm. i uzgodnić w Wydziale Ochrony Środowiska.
6. Projekt musi spełniać zasady projektowania uniwersalnego. Dokumentację projektową należy uzgodnić z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych, działającą przy Prezydencie Miasta Szczecin.
7. Przed zleceniem wykonania dokumentacji projektowej należy wystąpić do Wydziału Ochrony Środowiska z wnioskiem o wytyczne projektowe, których realizacja będzie podstawą uzgodnienia dokumentacji projektowej przez WOŚr.
8. Przy wycenie prac należy ująć koszty:
- Sporządzenia dokumentacji projektowej zgodnie z Zarządzeniem Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin (inwentaryzacja zieleni, projekt ochrony zieleni w procesie inwestycyjnym, projekt gospodarki drzewostanem i projekt zieleni).
- zabezpieczenia istniejącej zieleni w trakcie realizacji robót budowlanych,
- przeprowadzenie prac z zakresu gospodarki drzewostanem,
- zapewnienie inwestorskiego nadzoru dendrologicznego w trakcie realizacji robót budowlanych oraz w okresie gwarancyjnym.
|