1. Ze względu na dużą liczbę drzew dziuplastych nie ma konieczności instalacji skrzynek lęgowych dla ptaków.
2. Zadanie w całości realizowane na terenach użytków oznaczonych symbolem „Ls” na którym nie obowiązuje Zarządzenie nr 140/21 z 21.03.2021r.
3. W ramach realizacji zadania należy przewidzieć konieczność przeprowadzenia pielęgnacji drzew w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników i długowieczności drzewostanu.
4. Zadanie należy realizować w sposób spełniający założenia polityki zrównoważonego gospodarowania istniejącymi zasobami zieleni miasta poprzez:
a) ograniczenie wycinek zieleni do niezbędnego minimum, tj. jedynie do okazów w złym stanie zdrowotnym oraz stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.
b) Wszelkie roboty budowlane należy prowadzić z poszanowaniem zieleni istniejącej, należy uwzględnić ograniczenie ingerencji robót budowlanych w strefy ochronne drzew oraz zaplanować prace w taki sposób, aby nie ingerować w nienaruszalną strefę ochrony drzew. Należy stosować rozwiązania minimalizujące negatywny wpływ robót budowlanych na stan drzew i krzewów. W przypadku możliwych kolizji z systemem korzeniowym należy stosować rozwiązania minimalizujące ryzyko uszkodzenia korzeni, zagęszczania gruntu np. krawężniki mostowe, rezygnacja z krawężników w sąsiedztwie drzew, chodniki podwieszane itp.
5. Projekt musi spełniać zasady projektowania uniwersalnego. Dokumentację projektową należy uzgodnić z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych, działającą przy Prezydencie Miasta Szczecin.
6. Podczas oceny proponowanego przez Wnioskodawcę kosztorysu należy uwzględnić wpływ stanowiska WOśr na koszt realizacji przedsięwzięcia.
7. Zgodnie z zapisami "Waloryzacji przyrodniczej miasta Szczecina" na obszarze Stawu Wędkarskiego (działka nr 70/12 obręb 7 Pogodno) stwierdzono następujące gatunki chronionych zwierząt:
- różanka (ryba)
- ropucha szara (płaz)
- zaskroniec (gad)
- łabędź niemy i gągoł (ptaki)
- wydra (ssak).
Bagrowanie stawu (najczęściej związane również z wycinką trzcin i innej roślinności przybrzeżnej), jest na tyle poważną ingerencją w ekosystemy wodne, że na jego przeprowadzenie wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego wydanego na podstawie art. 389 pkt 2 i/lub 4 ustawy Prawo wodne tj. na szczególne korzystanie z wód i/lub rekultywację wód powierzchniowych. Mimo, że bagrowanie zaliczane jest do działań rekultywacyjnych zbiorników wodnych i w efekcie końcowym przynosi poprawę jakości wód, to na etapie realizacji powoduje negatywne oddziaływanie na gatunki chronionych zwierząt przebywających w obrębie zbiornika wodnego (m.in. płoszenie, zniszczenie miejsc rozrodu i/lub żerowania). W związku z powyższym prace te powinny być prowadzone pod nadzorem przyrodniczym, po uzyskaniu zezwolenia na odstępstwa od zakazów obowiązujących w odniesieniu do gatunków chronionych, wydanego na podstawie art. 56 ustawy o ochronie przyrody przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
|