Tomasz Loga (tomasz.loga@gmail.com)
projektodawca
Kategoria projektu
Projekt lokalny
Obszar lokalny
Śródmieście Północ, Łękno
Uzasadnienie wyboru kategorii
Wybór kategorii projektu związany jest z lokalnym obszarem oddziaływania: dotyczy wprowadzenia udogodnień na odcinku o ograniczonej długości, co rzutuje przede wszystkim na rozwiązanie problemów lokalnej społeczności.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
okolice skrzyżowania ul. Niedziałkowskiego, Wojska Polskiego, Mickiewicza
obr. 1024 dz. 21/2, 10/2, 42/4
Cel i uzasadnienie projektu
Celem projektu jest zwiększenie oferty transportowej dla mieszkańców Szczecina poprzez rozbudowę sieci tras rowerowych i uzupełnienie luk komunikacyjnych, występujących w wielu rejonach miasta. Atrakcyjność komunikacji rowerowej oraz wszelkich innych form tzw. mobilności aktywnej, czy e-mobilności, w dużej mierze zorientowana jest wokół możliwości bezpiecznego przemieszczania się pomiędzy źródłami a celami podróży, a podstawowym rozwiązaniem tego zagadnienia jest realizacja infrastruktury, która zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wskazany w projekcie łącznik jest istotnym elementem poprawy bezpieczeństwa ruchu rowerowego, ponieważ umożliwi dojazd rowerem do śródmieścia drogami o mniejszym natężeniu ruchu. Pomimo przebudowy pl. Szarych Szeregów w ostatnim czasie, nie znalazły się tam rozwiązania, które ułatwiłyby ruch rowerowy. Infrastruktura rowerowa, która istnieje (Piastów/ Piłsudskiego/ 5 lipca) , kończy się przed wjazdem na duże skrzyżowanie z intensywnym ruchem samochodowym, co dla wielu użytkowników rowerów jest opcją zaporową.
Szczegółowy opis
W ramach realizacji projektu zakłada się zaprojektowanie dwukierunkowego łącznika rowerowego pomiędzy ulicami Niedziałkowskiego oraz Mickiewicza w postaci:
1. Od strony ul. Niedziałkowskiego (przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego) - śluzy rowerowej typu I wraz z krótkim odcinkiem pasa filtrującego ruch rowerowy od samochodowego, dzięki któremu łatwiej będzie można dojechać rowerem do skrzyżowania, przed którym często tworzą się zatory. Śluza rowerowa ułatwi w takiej sytuacji zmianę kierunku ruchu na skrzyżowaniu.
2. Krótkiego odcinka kontrapasa dla rowerów na ul. Mickiewicza, na odcinku od ul. Bol. Śmiałego do al. Wojska Polskiego wraz z dostosowaniem sygnalizacji świetlnej, umożliwiającej przejazd na wprost w kierunku ul. Niedziałkowskiego.
Ogólnodostępność projektu
Infrastruktura rowerowa lokalizowana jest, co do zasady, w pasie drogi publicznej lub w innych terenach ogólnodostępnych, co umożliwia korzystanie z niej bez żadnych ograniczeń czasowych wszystkim zainteresowanym mieszkańcom.
Nieodpłatność projektu
Zadanie dotyczy realizacji infrastruktury rowerowej, elementu infrastruktury drogowej ogólnodostępnej, z której korzystanie nie podlega dodatkowym opłatom.
Odbiorcy projektu
Odbiorcami projektu są wszyscy mieszkańcy. W sposób bezpośredni ci, którzy chcą korzystać z oferty dla mobilności aktywnej i e-mobilności (użytkownicy rowerów, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch, hulajnóg elektrycznych itp.) oraz w sposób pośredni - pozostali - m.in. poprzez zmniejszoną kongestię, mniejsze obłożenie miejsc postojowych, mniejszy tłok w pojazdach komunikacji miejskiej, większe bezpieczeństwo itp.
Przybliżone koszty realizacji projektu
Lp.
Składowa kosztów
Koszt brutto
1 Projekt budowlano-wykonawczy (organizacji ruchu) 80000 zł 2 Roboty budowlane 300000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu:
380000 zł