Drugie życie dla Parku Pomorzańskiego im. gen. Dowbora-Muśnickiego (POM/0003)



Dominik Norbert Szymoniak (+48 881 640 122)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt lokalny

Obszar lokalny

Pomorzany


Uzasadnienie wyboru kategorii

Wybrałem kategorie projektu lokalnego, ponieważ rewitalizacja parku leżącego przy skrzyżowaniu alei Powstańców Wielkopolskich z ulicą Witolda Starkiewicza będzie miała szczególnie pozytywny wpływ dla mieszkańców tego rejonu.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Miejscem lokalizacji projektu będzie park leżący na działce nr 40/2 i obręb 1057 przy skrzyżowaniu alei Powstańców Wielkopolskich z ulicą Witolda Starkiewicza w Szczecinie. Inwestycją zostanie objęty cały park im. gen. Dowbora-Muśnickiego.


Cel i uzasadnienie projektu

Głównymi celami jest polepszenie wyglądu otoczenia ,utworzenie nowego miejsca na mapie sportowego Szczecina ,które swoim wyglądem będzie zachęcało do aktywności na świeżym powietrzu i poprawie jakości życia lokalnej społeczności. Zrealizowanie tej inwestycji na pewno poprawi jakości powietrza w okolicy. Kolejnym z plusem będzie umożliwienie ptakom osiedlania się na tym terenie dzięki czemu mieszkańcy nawet w środku miasta będą mogli się delektować uspokajającymi dźwiękami natury. Aby powyższe cele się udały potrzeba:
-odrestaurować ścieżki oraz zamienić zaniedbane trawniki zamienić w szeroko rozumiane łąki kwietne ,przez co projekt stworzy nowe miejsce na mapie rekreacyjno-sportowego Szczecina.
-Zamontować budki lęgowe dla ptaków dzięki ,którym te wspaniałe zwierzęta będą chętnej si osiedlać w okolicy. Obecność ptaków pozwoli mieszkańcom na zrelaksowanie się uspokajającymi dźwiękami natury w środku miejskiej dżungli.
-Naprawić i zamontować nowe meble miejskie ławki ,śmietniki, stojaki na rowery oraz odnowić istniejącą siłownie pod chmurką takie instalacji zachęcały by mieszkańców do aktywności na świeżym powietrzu. Na dodatek odrestaurowanie placu zabaw oraz posadzenie nowych drzew i krzewów znacznie przyczni się do stworzenia miejsca przyjaznego rodzinom.
-Postawienie tablicy informującej o historii tego miejsca ,tablica miała by na celu wspominać znajdujący się tam niegdyś cmentarz na ,którym zostały pochowane znane osobowości m.in. szczeciński kronikarz, autor „Chronik der Stadt Stettin” - Fredrich Thiede.
Rezultatami spełnienia tych celów będzie to ,że Pomorzany i kawałek Nowego Miasta otrzymają park który swoim wyglądem będzie pozwalał na odprężenie i poczucie namiastki lasu. W dodatku zadbany kawałek zieleni na pewno będzie działał pozytywnie dla pacjentów znajdującego się obok szpitala. Kolejnym pozytywem jest to że zadbana zieleń zachęca do uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. A odnowienie ścieżek , pozwoli pobliskiemu liceum na korzystanie z parku jako miejsca do uprawiania sportu. Zamontowanie tablicy informacyjnej o charakterze historycznym zwiększyło by wiedze mieszkańców na temat historii swoje dzielnicy.

Szczegółowy opis

Projekt skupia się głównie na przekształceniu parku z z miejsca opuszczonego w miejsce pełne życia oraz aktywności ,które zaspokaja potrzeby mieszkańców Szczecina pod względem rekreacyjnym i ekologicznym. Oto jego główne zadania:
Przemiana ścieżek: Aby dróżki dobrze się sprawowały podczas spacerów i niedzielny biegów powinny zostać utwardzone np. poprzez dosypanie żwiru i tłuczku. Utwardzenie miało by występować tylko w wypadku głównych dróg w parku. Ponieważ to właśnie główne ścieżki po lekkich opadach najbardziej cierpią. Utwardzone ścieżki na pewno był by bardziej przyjazne dla spacerowiczów i biegaczy.
Zielona rewolucja: Aktualnie znaczną część parku zajmują zaniedbane trawniki z wieloma ubytkami. Natomiast jeśli zamiast 1/20 terenu całego parku pojawiły by się tam łąki kwietne to park był by zieleńszy i zapełniał by się kolorami różnych kwiatów. W dodatku taka łąka kwietna dawała by lepsze warunki dla życia owadom i ptakom dzięki ,którym park by odżył i dostał drugie życie. A resztę trawników należało uzupełnić trawą z siewu. Kolejną częścią zielonej rewolucji jest zasadzenie nowych drzew i krzewów na przykład takich ja magnolia. Dzięki posadzeniu nowych drzew i krzewów park osiągał by jeszcze lepsze walory estetyczne oraz przyczyniał się do ekologicznego bogactwa miasta.
W trosce o ptaki i owady: Budowa budek lęgowych oraz ,,hoteli" dla owadów spowodował by osiedlenie większej ilość tych zwierząt na terenie tego parku. Obecność ptaków takich jak sikorka ,wróbel ,gil ,szpak etc. cieszyła by oczy ich barwnym wyglądem jaki i uszy które mogły by się wsłuchiwać w ich fascynującym śpiewie.
Przebudowa instalacji rekreacyjnych: Ważnym elementem do osiągnięcia zamierzonych rezultatów jest naprawa starych i montaż nowych instalacji rekreacyjno-wypoczynkowych (ławki ,śmietniki, stojaki na rowery). Dobrą rzeczą by było aby w parku im. gen. Dowbora-Micińskiego pojawiło się min. 3 zestawy mebli miejskich z KATALOGU MEBLI MIEJSKICH MIASTA SZCZECIN 2017 EDYCJA II - PAŹDZIERNIK 2017( w skład wchodzą dwie ławki ,kosz na odpady i stojak na rower) wpisujących się w wygląd parku. Również można by zamontować drewniane hamaki podobne do tych ,które znajdujących się w Parku im. Jana Kasprowicza na takich hamakach np. spacerowicze mogli by się zrelaksować. Dzięki temu park nareszcie zyskał by miejsce gdzie mieszkańcy mogli by usiąść i odpocząć niezamartwiając się oto czy ławka się zaraz nie wywróci. Jednym z ważniejszych elementów aby osiągnąć pozytywne rezultaty jest budową niewielkiej siłowni oraz naprawienie tej znajdującej się na terenie parku. Znaczące by było to aby nowa siłownia posiadała minimum 5 urządzeń ćwiczeniowych aby mieszkańcy mogli ćwiczyć różne partie ciała.
Odrestaurowaniem placu zabaw: Obecny plac zabaw jest zaniedbany i zdewastowany za pomocą różnych graffiti. Po przemalowaniu placu zabaw na wesołe jasne kolory zdecydowanie lepiej zachęcał by małych mieszkańców do zabawy na nim.
Chwila dla historii: Postawienie tablicy informacyjnej ,pozwoli poznać mieszkańcom historie swojej okolicy. Dzięki tej poświęconej chwili dla historii spacerowicze zwiększą wiedze historyczną na temat otoczenia w ,którym żyją.
Dzięki tym zmianą będzie to miejsce atrakcyjne pod kątem uprawiania tam nie tylko sportu ale i odpoczywani w ozie przyrody.


Ogólnodostępność projektu

Ta inwestycja spełnia warunki ogólnodostępności ,ponieważ jest to park znajdujący się pod jurysdykcją Miasta Szczecin. W dodatku mieszkaniec każdej dzielnicy będzie mógł korzystać z tego parku ,dlatego że naprzeciwko znajduje się przystanek tramwajowy (linia 11,12) oraz przystanek autobusowy.

Nieodpłatność projektu

Jest to projekt zapewniający nieodpłatne korzystanie. Wynika to z tego ,że ten park należy do zieleni miejskich a jego zarządcą jest Miasto Szczecin.

Odbiorcy projektu

Odbiorcami tego projektu będą wszyscy mieszkańcy Szczecina a w szczególności mieszkańcy dzielnicy Pomorzany i okolic. Jednym z beneficjentów będą pacjenci pobliskiego szpitala ,którym zadbany park pomoże w szybszym powrocie do zdrowia. W dodatku odbiorcami projektu byli by uczniowie liceum znajdującego się na przeciwko ,którzy dzięki postawieniu nowej siłowni mogli by uprawiać sport lub odpoczywać po zajęciach na obiektach infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej. Na zadbanym Parku Pomorzańskim skorzystali by też studenci ,których na Pomorzanach nie brakuje.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1zamiana 1/20 terenu parku w łąki kwantowe271175 zł
2uzupełnieni ubytków w trawnikach za pomocą trawy z siewu71352 zł
3posadzenie krzewów1400 zł
4posadzenie nowych drzew 16000 zł
5hamaki miejskie opisane w punkcie czwartym opisu projektu6080 zł
6Odrestaurowanie placu zabaw5000 zł
7Utwardzenie i naprawa głównych alei10000 zł
8Siłownia pod chmurką 65000 zł
9Kupno nowych i naprawa starych ławek 28000 zł
10Kupno nowych i naprawa starych koszów na odpady (śmietników)10000 zł
11Postawienie stojaków na rower (słupki rowerowe z katalogu miejskiego)1950 zł
12Odrestaurowanie starej siłowni5000 zł
13Tablica informacyjna2000 zł
14Budki dla ptaków i owadów543 zł
15Dokumentacja projektowa i nadzór66500 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 560000 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy