Jeleni Staw to położone w dzielnicy Kijewo jezioro typu stawowego wraz roślinnością bagienną w otoczeniu. "Waloryzacja przyrodnicza miasta Szczecina" wskazuje na szczególnie cenne wartości przyrodnicze tego zbiornika wodnego i przewiduje objęcie ww. terenu obszarową formą ochrony przyrody tj. ustanowienie użytku ekologicznego "Jeleni Staw" o powierzchni 15,07 ha. Jako cel ochrony wskazano zachowanie ze względów estetycznych, naukowych, przyrodniczych i dydaktycznych cennych naturalnych ekosystemów, w dolinie Niedźwiedzianki. Przewodnim celem jest ochrona siedlisk rozrodu rzadkich gatunków płazów, gadów i ptaków ujętych na czerwonych listach gatunków ginących i zagrożonych wyginięciem – m.in. łabędzia niemego i kokoszki. Zagrożenia dla wartości przyrodniczych obszaru są typowe dla tego rodzaju obiektu. Ze względu na bliskość osiedla i nowobudowanych domów wyrzucane są śmieci, gruz, a mieszkańcy myją tu samochody. Ponadto istotnymi problemami są wahania poziomu wody oraz turystyczno-rekreacyjne zagospodarowywanie zbiorników wodnych i wzrost antropopresji, co w konsekwencji powoduje m.in. wycofywanie się wielu gatunków wodno-błotnych. Wskazania konserwatorskie dla obiektu obejmują m.in. zakaz zabudowy terenu wokół, podjęcie działań przeciwdziałających ww. zagrożeniom i osuszeniu stawu etc.
Wprowadzenie zagospodarowania terenu przewidzianego w opiniowanym projekcie, spowoduje znaczny wzrost antropopresji (natężenie hałasu, zaśmiecanie terenu, wydeptywanie roślinności itp.), co w konsekwencji wywoła istotne zmiany w środowisku przyrodniczym np. wycofanie się ptaków ze stanowisk lęgowych, zniszczenie roślinności chronionej i/lub siedlisk itd. Realizacja projektu w obrębie projektowanego użytku przyczyni się do degradacji cennego obszaru przyrodniczego. W związku z powyższym Wydział Ochrony Środowiska stoi na stanowisku, iż realizacja przedsięwzięcia w sposób ograniczający jej negatywny wpływ na przyrodę jest możliwa na działkach nr 16, 20 i południowo-zachodniej części działki nr 12/3 (na zachód od granicy proponowanego użytku ekologicznego "Jeleni Staw" tj. od konturu klasyfikacyjnego przebiegającego pomiędzy działkami nr 16 a 17 i 18). Ewentualna infrastruktura powinna być zlokalizowana jak najbardziej na południe, czyli najbliżej autostrady.
Zadanie należy realizować na podstawie dokumentacji projektowej, odpowiadającej wymaganiom określonym w Zarządzeniu Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 23 marca 2021 r. w sprawie Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin, ze zm. spełniającej założenia polityki zrównoważonego gospodarowania istniejącymi zasobami zieleni miasta. Dokumentacja projektowa dla zadania podlega uzgodnieniu w Wydziale Ochrony Środowiska i rozpatrywana będzie pod kątem zgodności z Zarządzeniem Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin. Wydział Ochrony Środowiska na wniosek podmiotu realizującego inwestycję sformułuje wytyczne projektowe, w tym dotyczące nowoprojektowanej zieleni, którą należy wprowadzić w celu zwiększenia zasobu zieleni miejskiej oraz poprawy walorów krajobrazowych i rekreacyjnych terenu.
W trakcie przygotowania i realizacji procesu inwestycyjnego należy prowadzić zrównoważoną gospodarkę zielenią, dążąc do zachowania jak największej liczby istniejących drzew, właściwej ochrony drzew i gleby podczas realizacji robót budowlanych oraz do wprowadzenia odpowiedniej liczby nasadzeń w celu zrekompensowania utraconej w wyniku inwestycji zieleni. Wydział Ochrony Środowiska zaakceptuje jedynie pojedyncze wycinki drzew wynikające z nie dających się uniknąć kolizji z projektowanym za gospodarowaniem terenu, oraz drzew zagrażających bezpieczeństwu mienia i osób.
Niezbędne roboty budowlane, należy prowadzić z poszanowaniem zieleni istniejącej, należy uwzględnić ograniczenie ingerencji robót budowlanych w strefy ochronne drzew oraz zaplanować prace w taki sposób, aby nie ingerować w nienaruszalną strefę ochrony drzew.
Przy wycenie prac należy ująć koszty:
a) sporządzenia dokumentacji projektowej zgodnie z Zarządzeniem Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin (projekt gospodarki drzewostanem, projekt ochrony zieleni w procesie inwestycyjnym, projekt zieleni),
b) przeprowadzenia prac pielęgnacyjnych w drzewostanie
c) wykonanie nowych nasadzeń zwiększających walory rekreacyjne i krajobrazowe terenu |